LTRK: Pašvaldībām jābūt motivētām attīstīt biznesa vidi

2015. gada 27. oktobris plkst. 13:23
Autors: Db.lv
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) padomes pārstāvji, otrdien tiekoties ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu, pārrunāja administratīvi teritoriālās reformas iespējamos modeļus, kā arī pauda viedokli, ka pašvaldībām ir jābūt ieinteresētām biznesa vides sakārtošanā un attīstībā, nodrošinot darba vietas un kļūstot pašpietiekamām.

«Latvijā ir divas trešdaļas novadu, kuri neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem. Tie nosaka, ka minimālais iedzīvotāju skaits ir vismaz 4000. Pašreiz situācija ir tāda, ka 38 pašvaldībās Latvijā dzīvo 80% iedzīvotāju un ir 38 pašvaldības, kurās dzīvo 5% iedzīvotāju. Mazajām pašvaldībām ir nepietiekama nodokļu ieņēmumu bāze, taču lieli administratīvie izdevumi, kurus varētu novirzīt veselībai aprūpei, izglītībai vai kultūrai. Daudzas mazās pašvaldības spēj patstāvīgi realizēt savas autonomās funkcijas, tikai apvienojoties. Nākotnē valsts varētu pašvaldībām deleģēt virkni pārvaldes funkciju, taču novadu nevienlīdzības dēļ tas varētu nebūt iespējams,» saka K. Gerhards.

LTRK uzskata, ka būtiski veicināt to pašvaldību apvienošanos, kuru administratīvās izmaksas ir nepamatoti augstas un kas bez papildu dotācijām nespēj pastāvēt, savukārt tās, kas funkcionē bez izlīdzināšanas fonda finansējuma, nedrīkst piespiedu kārtā sapludināt ar apkārt esošajiem ne tik veiksmīgajiem novadiem. «Jebkurai reformai ir jābūt finansiāli pamatotai, tādēļ mehāniska vietvalžu apvienošana šajā gadījumā neradīs vēlamo rezultātu. Tās pašvaldības, kas pierādījušas, ka spēj strādāt veiksmīgi, “aiztikt” nav ieteicams, taču novadi, kuru izdevumi ir daudz lielāki par ieņēmumiem rada vielu pārdomām – vai esam tik bagāti, lai šādu vietvaru atļautos?,» saka LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Uzņēmēji uzskata, ka valstij jārada situācija, kad pašvaldības ir motivētas noturēt esošo un piesaistīt jaunu biznesu, ko iespējams panākt ar nodokļu stimuliem. Šādi iespējams izveidot jaunas darbavietas, kā arī attīstīt Latvijas reģionus vienmērīgi. «Ja tiktu radīti apstākļi, kad cilvēkiem ir darbs uz vietas, tad nebūtu jāuztraucas par to, ka reģionos iedzīvotāju skaits samazinās. Attīstot uzņēmējdarbību, nodrošinot darbavietas un pašvaldībām radot interesi veidot biznesam labvēlīgu vidi, redzam pozitīvus efektus ilgtermiņā,» saka J.Endziņš

 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds