LTVC: graudu cena laba, bet situācija neviennozīmīga

2011. gada 28. jūlijs plkst. 9:15
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz to, ka kopš pavasara beigām graudu cenas samazinās, augstas kvalitātes kviešu cenas šobrīd par apmēram 10 USD/t pārsniedz iepriekšējā gada līmeni.

Par to liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija. «Diemžēl Latvijā kopumā šogad netiek prognozētas rekordlielas ražas, līdz ar to arī zemnieku ienākumi nebūs cerētajā līmenī. Pašreizējo laika apstākļu dēļ ir izveidojies ļoti saspringts kulšanas sākums. Nepastāvīgie laika apstākļi var sabojāt graudu un rapšu kvalitāti, kā arī radīt pirmskulšanas zudumus. Latvijā situācija ir neviennozīmīga. Zemgalē un Kurzemē ziemāji bija slikti ziemojuši. Daudzviet cietušais ziemas rapsis pavasarī tika pārsēts, cietušie ziemas kvieši pārsēti vai piesēti ar vasaras kviešiem. Bet tikai laimīgas nejaušības gadījumā, kuļot šādu piesētu tīrumu, var iegūt augstas kvalitātes pārtikas kviešus, jo ziemāji parasti nogatavojas apmēram divas nedēļas ātrāk kā vasarāji. Vidzemē un Latgalē ziemas rapsis pārziemoja tik labi,ka daudzi zemnieki var cerēt nokult pat 5 t/ha, kas ir izcili laba raža,» uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Paredzams, ka kviešu tirgi 2011/12 sezonā būs segmentēti. ASV raža, neraugoties uz lielākām platībām, būs zemākā kopš 2007. gada, jo ziemas kviešus ietekmēja sausums. Tomēr dažādās kvalitātes grupās situācija ir atšķirīga. Šobrīd Eiropā sausuma draudi ir mazinājušies, Krievijas eksporta perspektīvas uzlabojas, tomēr savstarpējā saikne tirgu starpā mainās. Kviešu un kukurūzas cenas pēdējā mēneša laikā izlīdzinājušās, lai gan vidējas kvalitātes kviešu cenas līdz tam par apmēram 100$/t pārsniedza kukurūzas cenas. Kviešu pieejamība palielinās, bet kukurūzas piedāvājums ir nepietiekams. Tāpēc lopbarības pieprasījums pārslēgsies uz kviešiem, jo kukurūzas aizstāšanas iespējas bioetanola ražošanā ir ierobežotas.  Pasaules tirgū zemas un vidējas kvalitātes kviešu piedāvājums būs apmierinošs, saredz I. Gulbe. Kombinācijā ar nepietiekamo kukurūzas piedāvājumu lopbarības kviešu pieprasījums palielināsies. Par augstas kvalitātes cieto kviešu pieejamību pastāv bažas, jo arī Kanādas ražošana var nesasniegt plānoto līmeni, tādējādi ES tirgū importa cieto kviešu cenas būs augstākas.

Populārākās ziņas

Nepalaid garām