Lūdz policijai vairāk pievērsties viltus invalīdiem

2007. gada 05. novembris plkst. 14:28
Autori:
Dalies ar šo rakstu

Invalīdiem paredzētās stāvvietas Latvijā lielākoties aizņem cilvēki, kuriem nav nepieciešamās atļaujas to izmantošanai, liecina Labklājības ministrijas (LM) veiktās stāvvietu apsekošanas rezultāti.

Apsekojot invalīdu stāvvietas konstatēts, ka ar nepieciešamajām atļaujām tika izmantoti tikai 23 % stāvvietu, bet lielākā daļa – 62 % stāvvietu izmantotas bez zilajām kartēm. Pārējās invalīdiem paredzētās stāvvietas apsekošanas laikā nebija aizņemtas.

Šādi rezultāti diemžēl liecina par izpratnes trūkumu un necieņu pret cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kuriem nepieciešamas platākas stāvvietas, lai izkāptu un iekāptu mašīnā, uzskata LM speciālisti.

Taču ne vienmēr šāda rīcība ir ļaunprātīga, jo īpaši ziemas apstākļos šo stāvvietu horizontālie apzīmējumi uz asfalta ir grūti pamanāmi. Ja līdztekus marķējumam nav ceļazīmes, cilvēki to bieži vien nepamana, uzsver LM speciālisti.

Ņemot vērā, ka visvairāk pārkāpumu konstatēts galvaspilsētā, LM no savas puses ir aicinājusi Rīgas pašvaldības policiju pastiprināti apsekot invalīdiem paredzētās stāvvietas un sodīt negodīgos autovadītājus. Arī ikviens garāmgājējs ir aicināts ziņot pašvaldības policijai par šādiem pārkāpumiem.

Tāpat LM rosinās izmaiņas ceļu satiksmes noteikumos, lai padarītu invalīdiem paredzētās stāvvietas pamanāmākas. Viens no priekšlikumiem būs iezīmēt invalīdiem paredzētās stāvvietas fonu spilgti zilā krāsā, kā arī horizontālos  apzīmējumus vienmēr dublēt ar attiecīgām vertikālajām zīmēm.

Invalīdiem paredzētās autostāvvietas ir par vienu metru platākas, un tādējādi cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir iespēja ar ratiņiem piebraukt pie plaši atvērtām auto durvīm un iekāpt un izkāpt no mašīnas. Parastās autostāvvietas platums to neļauj. Invalīdu stāvvietām nav obligāti jāatrodas pie iestādes vai veikala ieejas, taču, lai nebūtu tālu jāiet, šīs stāvvietas parasti ir  izveidotas tuvāk ieejai.

Kopumā tika apsekoti 27 stāvlaukumi ar 137 invalīdiem paredzētām stāvvietām. Stāvvietas tika apsekotas 107 reizes dažādos laikos. Lielāko invalīdu stāvvietu vietu skaits ir pie galvaspilsētas tirdzniecības centriem, piemēram, Spice (20 vietas), Olimpija (14 vietas) un Alfa (8 vietas).

Invalīdu stāvvietu kartes veidotas saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) rekomendāciju.

Invalīdu stāvvietu izmantošanas karte ir zilā krāsā. Tā ir jānovieto automobiļa salonā pie priekšējā stikla. Vadītāja-invalīda pazīšanās zīme – dzeltens kvadrāts – nav spēkā kopš 2006.gada 1.janvāra.

Patlaban sods par automašīnas novietošanu speciālajās stāvvietās, kas paredzētas invalīdiem ar pārvietošanās traucējumiem, ir 20 lati. Tas ir divas reizes lielāks nekā vispārējā gadījumā, novietojot automašīnu neatļautā vietā.

Valsts neregulē stāvvietas apmaksas noteikumus. Tā ir attiecīgās pašvaldības vai uzņēmēja kompetence. Visās Latvijas pašvaldībās cilvēki ar invaliditāti šīs stāvvietas var izmantot bez maksas.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām