Lūžņu uzpircēji nodokļa dēļ zaudē pārdevējus

2012. gada 08. jūnijs plkst. 7:49
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Ienākuma nodokļa piemērošana metāllūžņu pārdevējiem – fiziskajām personām – tos «nosūtījusi» pie pelēkā biznesa, bet daudzi legālie lūžņu uzpircēji nonākuši bankrota priekšā.

Lai arī par šo situāciju un par nepieciešamību meklēt risinājumu divdesmit viena  metāllūžņu uzpirkšanas uzņēmuma (ap 30% no kopējā metāllūžņu tirgus apjoma 2011. gadā) vadītāji ir uzrakstījuši vēstuli Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, finanšu ministram Andrim Vilkam un ekonomikas ministram Danielam Pavļutam, tomēr četru mēnešu laikā ministriju ierēdņi tikai atrakstījušies, bet uzņēmēji nesaprot, ko darīt turpmāk.  Vēl vairāk pa šo laiku jau vieni grozījumi IIN likumā ir pieņemti un pat izsludināti, taču par legālajiem lūžņu uzpircējiem svarīgo jautājumu tajos nekā neesot. Tiesa, 7. jūnijā  valsts sekretāru sanāksmē Finanšu ministrija pieteica grozījums iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likumā, kam būtu jāatrisina šī problēma.

«Situācija ir dramatiska, un baidos, ka situācijā, kad valstī vārdos ir pasludināta cīņa ar ēnu ekonomikas izskaušanu un atbalsts nodokļus maksājošajiem uzņēmumiem, tieši pēdējie, neizturot konkurenci ar pelēkajā ekonomikā strādājošajiem, bankrotēs,» situācijas absurdumu akcentē viena no metāllūžņu iepircēju kompānijas SIA DEO valdes loceklis Aleksandrs Karļikovs.  Šādu viedokli pauž arī vairāki citi aptaujātie metāllūžņu uzpircēji. A. Karļikovs, kurš uzņēmies nepamierināto uzņēmēju koordinatora lomu norāda, ka burtiski dažu mēnešu laikā fizisko personu – metāllūžņu pārvedēju – skaits sarucis divas un pat trīs reizes, kaut arī šajā pašā laikā iepirkuma cena pieaugusi teju par 50%. Iemesls šādai pārsteidzošajai tendencei ir izmaiņas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī. Proti, izmaiņas paredz, ka metāllūžņu uzpircējs no fiziskās personas lūžņu pārdevēja ietur 10% lielu nodokli no pārdevējam paredzētās samaksas un ieskaita valsts budžetā. Turklāt šādu darījumu skaits nedrīkst būt lielāks par trijiem un to kopējais apmērs nevar pārsniegt 10 000 Ls. Savukārt, ja metāllūžņus konkrētā fiziskā persona  pārdod ceturto reizi, tad, pēc A. Karļikova sacītā, normatīvi paredz ieturēt jau 25% lielu ienākuma nodokli – pārdevējs par 100 Ls vērtu lūžņu nodošanu var saņemt tikai 75 Ls. «Rezultātā fiziskās personas metāllūžņus pārdod tiem uzpircējiem, kuri šo ienākuma nodokli par labu valstij neiekasē,» tā A. Karļikovs.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām