Magoņa lietas izmeklēšana: Miljonāra Osinovska īpašie noteikumi KNAB

2015. gada 03. decembris plkst. 8:49
Autors: db.lv
Dalies ar šo rakstu

Ceturtdienas vakars, pulksten 19.15. Radisson Blu Hotel Latvija bārā klusināti spēlē klavieres, čalo tūristi, bet pie viesnīcas ar neizslēgtu dzinēju jau vairākas stundas melns Mercedes Benz neuzkrītoši gaida par pusmiljona eiro kukuļa došanu Latvijas dzelzceļa (LDz) toreizējam prezidentam Uģim Magonim aizdomās turēto Oļegu Osinovski. Todien viņš, aptuveni trīs stundas sniedzis liecības Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), nemanīts pamet viesnīcu pa vienu no izejām, lai atgrieztos Tallinā. «Šobrīd man jums nav ko teikt. Pašlaik es nekomentēšu neko saistībā ar šo situāciju,» jau no Tallinas īsziņā laikrakstam Diena atbild Osinovskis. Publicitāte korupcijas lietā ir nevajadzīgs apdraudējums viņa biznesam, un KNAB miljonāram ir palīdzējis šos riskus apiet, norāda laikraksts.

Aizdomās turētā statuss, kas Igaunijas bagātākajam cilvēkam un Satiksmes ministrijas kapitālsabiedrību konkursu biežam uzvarētājam piemērots jau augusta sākumā līdz ar Magoņa aizturēšanu, nekad oficiāli nav ticis pieminēts KNAB amatpersonu izteikumos. KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks Dienai otrdien nesniedza skaidru apstiprinājumu, ka decembrī, kad plānota pēdējo gadu lielākās korupcijas lietas nosūtīšana Ģenerālprokuratūrai apsūdzību uzrādīšanai, tajā figurēs ne tikai pusmiljona kukuļa iespējamā saņēmēja Magoņa, bet arī iespējamā devēja - Osinovska vārds.

Latvijas korupcijas apkarotāji arī citādi šo četru mēnešu laikā Magoņa iespējamam kukuļotājam līdz šim nav traucējuši nodarboties ar uzņēmējdarbību vai baudīt ierasto miljonāra dzīvesveidu, apceļojot pasauli. Pāris nedēļas pēc Magoņa aizturēšanas Osinovskim, par spīti aizdomās turētā statusam, netika likti šķēršļi doties atpūtā uz eksotiskām salām. Novembrī Osinovskis bija aizlidojis uz Seulu, oktobrī kārtoja lietas Tbilisi, un tie ir tikai pāris no kukuļdošanā aizdomās turētā pēdējā laika braucieniem ārpus Eiropas Savienības robežām, par ko zināms Dienai.

Kāpēc tāda pretimnākšana? «Nekomentēšu,» noķerts valdības gaiteņos, saka KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšnieks Juris Jurašs uz Dienas jautājumiem, vai taisnība, ka birojs cenšas vienoties ar Osinovski par atbildības mīkstināšanu, ja viņš sadarbosies un liecinās par citiem koruptīviem darījumiem, kuros iesaistītas augstas Latvijas amatpersonas.

Osinovskis ir pazīstams gan ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, gan Vienotības līderi Solvitu Āboltiņu, par ko Diena jau rakstījusi. Ar abiem tikšanās bijušas kontekstā ar Osinovski interesējošiem iepirkumiem, un teorētiski arī šo tikšanos saturs varētu būt izmeklētāju interešu lokā. Neatbildēts paliek jautājums Jurašam, kādēļ vairākas Osinovska pratināšanas KNAB operatīvie darbinieki veikuši neformālās vietās, piemēram, viesnīcās. Uz pratināšanu KNAB telpās Osinovskis bijis ieradies 13. oktobrī, vēl pirms tam augusta vidū viņu vairākas stundas pratināja Latvijas vēstniecībā Tallinā.

KNAB arī nav ierobežojis aprīlī notikušā iepirkuma turpināšanu starp LDz meitasuzņēmumu LDZ Ritošā sastāva serviss (RSS) un Osinovska kompāniju Skinest par četru dīzeļlokomotīvju piegādi - uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Svetlana Berga Dienai apstiprināja, ka jau pēc korupcijas skandāla nākšanas gaismā iepirkuma līgums turpināts un RSS veicis maksājumus Osinovska uzņēmumam saskaņā ar grafiku. Pēdējā no četrām lokomotīvēm saņemta tikai oktobrī. Pilna līguma summa - aptuveni astoņi miljoni eiro - Skinest vēl nav pārskaitīta tikai tādēļ, ka trešajai piegādātajai lokomotīvei atklāti vairāki defekti.

Tieši par šo četru lietoto lokomotīvju iepirkumu Magonis un Osinovskis runājuši 15. jūlijā LDz prezidenta privātmājā Amatciemā, kad izmeklētāji ierakstījuši abu kaulēšanos par iespējamā kukuļa apmēru. Magonis minējis 800 000 eiro, Osinovskis - 400 000. Visbeidzot abi vienojušies par summu ne mazāku par 500 000 eiro, ar kādu LDz vadītājs 6. augustā arī tika aizturēts mājupceļā no Igaunijas, Dienai apstiprinājuši par izmeklēšanas materiāliem informēti avoti.

Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 3.decembra, avīzē Diena

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām