Maijam finanšu tirgū sava loma 

Maijs akciju tirgū mēdz ievadīt svārstīgāku un peļņas ziņā liesāku periodu.

Jānis Šķupelis, 03.5.2019

Foto: pixabay.com

Maijam finanšu tirgū iedalīta īpaša loma. Tas ir pēdējais pavasara mēnesis pirms perioda, kad tirgū mēdz būt vērojama mazāka aktivitāte un potenciāli lielāks cenu svārstīgums. Maijs Volstrītā tiek saistīts ar teicienu «Sell in May and go away!», kas paredz, ka akcijas tiek pārdotas un investori portfeļos tur paaugstinātu skaidras naudas īpatsvaru, lai vērtspapīru tirgū atgrieztos vien oktobra otrajā pusē. Jau ziņots, ka akciju tirgū vasara (kas ir arī atvaļinājumu sezona) dažkārt investoriem tiek saistīta ar pārziemošanas periodu.

Vasara un septembris

Vasaras mēneši vidēji akcijām nav bijuši tie paši veiksmīgākie. Jūnijā ASV Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība kopš 1950. gada vidēji nedaudz ir sarukusi. Kopš 2000. gada šajā mēnesī zemāk tā planējusi pat visai strauji – vidēji par 1,06%. Jūlijā akcijām vidēji klājies nedaudz labāk, lai gan augustā atkal ir vērojams šo vērtspapīru cenu kritums. Neko diži labi neizskatās vēl tas, ka uzreiz pēc vasaras nāk septembris, kas akcijām vēsturiski ir bijis pats sliktākais gada mēnesis – kopš 1950. gada vidēji tā laikā ASV akciju cena sarukusi par 0,62% (bet kopš 2000. gada tā vidēji samazinājusies par 1,13%). Tādējādi, ja aplūko šos datus, tad zināms pamatojums loģikai – vasarā tomēr labāk sauļoties, nevis mīt akcijas – patiešām ir. Attiecīgi – ar šo fenomenu ir arī saistītas atsevišķas vērtspapīru tirdzniecības stratēģijas.

Ja par pašu maiju, tad tas ASV akcijām pagātnē bijis mēreni veiksmīgs mēnesis. Vidēji kopš 1950. gada tā skatījumā ASV S&P 500 vērtība pieaugusi par 0,2%, liecina pieejamie dati (bijis 41 maija mēnesis, kad cena pieaugusi, un 28 maija mēneši, kad cena tomēr tā ietvaros sarukusi). Kopš 1980. gada vidējie maija guvumi ir 0,97%, bet kopš 2000. gada – 0,32% apmērā. Jāsecina, ka maijs akcijām izteikti neveiksmīgs mēnesis bija vien aptuveni līdz 1980. gadam. Jaunākos laikos, piemēram, 2009. gadā, kad ASV Federālo rezervju sistēma bija startējusi dolāru drukāšanas programmu, maija ietvaros S&P 500 indeksa vērtība palielinājās par 5,3%. Tāpat ļoti labi akcijām veicās, piemēram, pagājušā gada maijā, kad S&P 500 vērtība palēcās par 2,4%. Maijā gan reizēm iebraukts arī grāvī. Piemēram, 2010. gadā šī mēneša ietvaros ASV akciju cenas saruka par 8,35%, bet 2012. gadā – par 6,3%.

Visu rakstu lasiet 3. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!