Mainīs kadastrālās vērtības aprēķināšanas kārtību

2011. gada 28. janvāris plkst. 11:42
Autors: Jānis Lasmanis
Dalies ar šo rakstu

Kadastrālās vērtības aprēķināšanas sistēmā nākotnē tiks ieviesti grozījumi, kas dažādas kvalitātes nekustamajam īpašumam ļaus samazināt tā vērtību, neraugoties uz zonu, kurā atrodas īpašums, piešķirto bāzes vērtību.

Tieslietu ministrija, kas izstrādājusi grozījumus kadastrālās vērtēšanas noteikumos, atzinusi, ka grozījumi nepieciešami, lai pilnveidotu ēku kadastrālās vērtības aprēķinu un nodrošinātu kvalitatīvāku, nekustamā īpašuma cenām atbilstošāku kadastrālo vērtību un taisnīgāku nodokļu sadalījumu starp nodokļu maksātājiem.
Spēkā esošā kārtība paredz, ka, aprēķinot ēkas kadastrālo vērtību, tiek izvērtēts tikai ēkas novietojums (zona), ēkas tips, ēkas kopējā platība un ēkas fiziskais stāvoklis.

Tomēr esošais aprēķina modelis nedodot iespēju vienas zonas robežās noteikt atšķirīgas kadastrālās vērtības viena tipa ēkām ar dažādu labiekārtojumu, piemēram, sanitārā mezgla esamība. Rezultātā veidojas situācija, ka ēkas bez labiekārtojuma pēc savas kadastrālās vērtības ir līdzvērtīgas ēkām ar labiekārtojumu.
Esošais aprēķināšanas modelis nedodot arī iespēju samazināt vērtību ēkām, kurām lielu kopplatības daļu aizņem ārtelpas, piemēram, terases, nojumes vai pagrabi. Nekustamā īpašuma tirgus datu analīze uzrāda, ka ārtelpu viena kvadrātmetra vērtība ir vidēji par 70 %, bet pagrabiem – par 40 % zemāka nekā viena kvadrātmetra vērtība iekštelpai ar apdari.

Populārākās ziņas

Nepalaid garām