Maizniekiem «mati ceļas stāvus»; meklē iespējas sadarboties

2011. gada 19. augusts plkst. 9:18
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Lai izturēto sīvo konkurenci ar lielražotājiem, reģionu mazo maizes ceptuvju īpašniekiem nepieciešams sadarboties. Sarunas par kopīgu izejvielu iepirkšanu un loģistiku šobrīd ved Saldus maiznieks un Saldus maiznīca. Šie ir pirmie uzņēmumi, kas saskatījuši iespējas vienoties, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.


«Tik grūti kā patlaban mums nav bijis nekad. Madonas maiznieka maizes ceptuvē viss ir samazināts un optimizēts, tomēr septiņu mēnešu darbības rezultāti ir tādi, ka mati stāvus ceļas, redzot zaudējumus. Beidzot esam iekļuvuši reģionā esošajos Maxima veikalos, tomēr maizes piegādes izdevumi saistībā ar nelielo pasūtījumu ir daudz lielāki nekā ienākumi. Plinti krūmos gan nemetīšu, ir ieceres, kā stāvokli uzlabot,» norādījis SIA Madonas patērētāju biedrība valdes priekšsēdētājs Jānis Zahars.

Madonas maiznieka ceptuvē, līdzīgi kā vēl daudzās Latvijas ceptuvēs, ik dienu cep aptuveni 2,5 tonnas maizes. Šāds daudzums liedzot veidot lielus izejvielu krājumus un slēgt ilgtermiņa līgumus ar piegādātājiem. Savukārt sadarbības veidošana ar līdzīga mēroga ceptuvēm patlaban nesokas. J. Zahars arī uzsvēris – daudzās mazās ceptuvēs, tostarp Madonas 
maizniekā, maizei tiek saglabāta augsta kvalitāte, nepievienojot uzlabotājus. Rezultātā veikalā šī maize maksā dārgāk nekā industriālajās ceptuvēs ceptā.

Arī Kurzemē SIA Saldus maiznieks vadītājs Raivo Blumbergs uzsvēris – viņa ceptuve, kurā ik dienu cep 1,5 – 2 tonnas maizes un 300 – 500 kilogramus konditorejas produktu, ar industriālajiem ražotājiem cenas ziņā sacensties nevar.

Atšķirībā no Madonas Saldū abas lielākās ceptuves (otra ir Saldus maiznīca) jau sākušas sarunas par sadarbību. «Vērtējam iespējas veikt kopēju izejvielu iepirkumu un kopā darboties loģistikas nozarē. Pieredze rāda, ka konkurenta aiziešana no tirgus neko nedod tāpēc, ka tirgus daļu aizņem lielražotājs,» norādījis R. Blumbergs.

Sadarbības jautājums esot jārisina strauji, jo īpaši liels pieprasījuma samazinājums pēc Saldus maiznieka un arī citu vietējo ceptuvju produktiem jūtams pēdējos mēnešos. Maiznieki minējuši, ka tam par iemeslu ir agresīvā Igaunijas uzņēmumam Eesti Pagar piederošā Latvijas maiznieka darbība. Igaunijas ceptuves ienākšanu Latvijā ar savu tirgus daļu samazinājumu esot jutušas arī lielās ceptuves.

Dalies ar šo rakstu