Lauksaimniecība

Mājlopa zaudējums izmaksā trīs reizes vairāk, nekā zemnieka traumas

Sandra Dieziņa, 13.03.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

2012. gads zemniekiem bijis gana traumatisks, liecina apdrošināšanas sabiedrības Balta un biedrības Zemnieku saeima dati.

Pašu zemnieku piedzīvotie nelaimes gadījumi lielākoties saistīti ar aktīvās lauksaimniecības sezonas darbiem, tāpat no nelaimēm nav bijuši pasargāti arī mājlopi un īpašumi. Kopumā par zemnieku saimniecību īpašumiem nodarītajiem zaudējumiem Balta pērn izmaksājusi 37 411 latus, vidējais apmērs par mājlopa zaudējumu bijis 332 lati, bet par pašu zemnieku gūtajām traumām vidēji atlīdzināti 130 latu.

Kā liecina apdrošinātāja Balta un Zemnieku Saeimas dati, zemnieki pērn visbiežāk apdrošinājuši darbam nepieciešamo tehniku, jo lielākoties to pieprasa bankas vai līzinga kompānijas. Bez tehnikas zemnieki apdrošinājuši arī nekustamos īpašumus, mājlopus, sējumus, kā arī iegādājušies veselības apdrošināšanu.

Baltas atlīdzību direktors Ingus Savickis nosauc vairākus pozitīvos piemērus, kad operatīva apdrošinātāja palīdzība ļāvusi zemniekiem iespējami veiksmīgāk atgriezties ierastajā darbu ritmā. Pērn aprīlī kādam lauksaimniekam tika nozagts John Deere traktors 21 400 latu vērtībā. Šāds zaudējums katram lauksaimniekam rada neparedzētus izdevumus, turklāt samazinās darba efektivitāte. Taču operatīva apdrošinātāja palīdzība ļāva lauksaimniekam ātri atgriezties ierastajā darba ritmā, iegādājoties jaunu traktoru.

Savukārt Zemnieku Saeimas lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons skaidro, ka pērn zemniekiem lopkopības sektorā visbiežāk problēmas sagādāja siena sagāde, laika apstākļi bija nelabvēlīgi, un vasara bija padevusies mitra. Arī rudenī piena lopkopības saimniecībām bija problēmas ar kukurūzas novākšanu, jo rudenī bieži lija un ātri pārsteidza arī sniegs. Taču īpaši nelabvēlīgi laika apstākļi lauksaimniekiem bija 2010. un 2011.gada ziemā, kad lielās platībās izsala ziemāji, sagādājot zemniekiem nopietnus zaudējumus. Šie daudzie riska faktori likuši lauksaimniekiem aizdomāties par saimniecību iespējamo risku apdrošināšanu.

Pērn Balta atlīdzību pieteikumus no zemniekiem par nelaimes gadījumiem visbiežāk saņēmusi no Gulbenes un Kokneses novada, kā arī Talsiem. savukārt visbiežāk atlīdzības pieteikumi par nelaimēm saistībā ar mājlopiem saņemti no Alūksnes, Smiltenes un Valkas novadiem, kopumā no lauksaimniekiem reģistrējot 323 atlīdzību pieteikumus.