Mājokļu cenas pasaulē slīd uz leju

2011. gada 02. jūnijs plkst. 11:23
Dalies ar šo rakstu

Šā gada pirmajā ceturksnī pasaulē lielākoties bija vērojams mājokļu cenu kritums, izriet no specializētā portāla Global Property Guide veidotā apskata.

16 pasaules valstīs dzīvokļu cenas šā gada pirmajos trīs mēnešos ir pakāpušās, bet 23 valstīs – kritušas. Apskata veidotāji norāda, ka kopumā pēc ievērojama cenu krituma trīs gadu garumā pasaulē šobrīd ir zināms miera periods.

Arī apskatot cenu «uzvedību» gada griezumā, secināts, ka 12 valstīs mājokļu cenas ir augstākas nekā pagājušā gada pirmajā ceturksnī, bet 27 valstīs – tās gada laikā ir samazinājušās.

Tā kā daudzviet pasaulē ir vērojama inflācija, bet procentu likmēm ir augšupejoša tendence, tas neko labu mājokļu tirgum nesolot. Apskata veidotāji vēlreiz atgādina, ka globāli mājokļu tirgus ir pārvērtēts.

Gada laikā lielākais mājokļu cenu kritums Eiropā konstatēts valstīs, kuras krīze skārusi vairāki. Īrijā cena ir samazinājusies par 13,1%, Spānijā – par 7,9%. Dzīvokļu cenas turpina lejupslīdi arī citviet, taču ne tik straujā tempā: Īslandē (-0,8%), Polijā, Varšavā (-2,7%), Slovēnija (-3,8%), Lietuvā (-4,4%), bet, piemēram, Bulgārijā – par -10,2%.

Valstīs, kurā bija dramatiskākais cenu kritums, šobrīd tirgus nedaudz atgūstoties, tostarp apskata veidotāji izceļ Latviju, Rīgu, kur kopš pagājušā gada pirmā ceturkšņa tipveida dzīvokļu cena ir palielinājusies par 4,1%. Pie reizes tiek atgādināts, ka iepriekš cenu pieaugums bijis čempiona tempā (+24,7% konstatēti 2010.gada trešajā ceturksnī attiecībā pret attiecīgo laika posmu vēl pirms gada).

Mājokļu tirgus atvēsinoties arī Ziemeļvalstīs un Rietumeiropā. Tikmēr ASV tirgus joprojām nav atguvies, gada laikā mājokļu cenas tur ir samazinājušas par 7,5%. Savukārt vairumā Āzijas valstu dzīvokļi kļūst dārgāki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avots: Global Property Guide

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām