Mājokļu cenas straujāk augušas Indijā, Brazīlijā; Eiropā – lejupslīde

2011. gada 06. decembris plkst. 16:49
Dalies ar šo rakstu

Mājokļu tirgus pasaulē šā gada trešajā ceturksnī lielākoties uzrādījis vājus rezultātus, izriet no specializētā interneta portāla Global Property Guide jaunākā pārskata.

Tas apskatījis mājokļu cenas 44 pasaules valstīs un secinājis, ka divdesmit piecās valstīs šā gada trešajā ceturksnī bija novērota cenu lejupslīde, bet 19 – pieaugums. Tāpat apskata veidotāji akcentē, ka 26 valstīs mājokļu tirgus dati arī gada griezumā uzrāda lejupslīdi, bet 18 valstīs cenas gada laikā ir palielinājušās.

Iespaidīgākās pārmaiņas ir skārušas divas BRIC valstis – Indiju un Brazīliju. Piemēram, mājokļu cenas Deli pēdējā gada laikā ir palielinājušās par 22,68% (tādus datus ir sniedzis National Housing Bank). Indijā kopumā lielākajās pilsētās mājokļu cenām bija tendence pieaugt, tādējādi atspoguļojot šīs valsts augsto inflācijas līmeni, kā arī par spīti tam, ka ir sadārdzinājušies kredīti.

Savukārt, piemēram, Brazīlijas Sanpaulu mājokļu cenas ir palielinājušās par 5.88% tikai pēdējā ceturkšņa laikā (FIPE-Zap cenu indeksa dati). Gada laikā cenas šajā pilsētā ir palielinājušās par 20,26%.

Eiropā situācija dažādās valstīs ir atšķirīga, secina Global Property Guide. Piemēram, Vīnē fiksēts otrs lielākais mājokļu cenu pieaugums šā gada trešajā ceturksnī – par 5,44% (4,25% - gada laikā). Apskata veidotāji kā piemērus izceļ arī Baltijas valstis. Latvijā esot novērots trešais lielākais cenu kāpums pēdējā gada laikā. Tipveida dzīvokļu cenas Rīgā esot palielinājušās par 13,31%. Tās esot ātri atguvušās pēc 5,4% samazinājuma otrajā ceturksnī. Arī Igaunijā pēc trīs gadu cenu krituma cenas sākušas palielināties. Gada laikā Tallinā cenas ir palielinājušās par 12,3%, bet cetukšņa griezumā kāpums bijis 2,71%. Lietuvas piecās lielākajās pilsētās gada laikā cenas vidēji ir samazinājušās par 4,44%, tomēr pēdējā ceturksnī mājokļu cenas ir mazliet palielinājušās – par 0,22%.

Eiropā mājokļu cenu lejupslīde turpinās vairākās valstīs, tostarp Īrijā (par 15,61% gada laikā – tas esot straujākais kritums pēc 2008. gada, un par 4,25% - cetukšņa laikā). Gada laikā mājokļi ir palētinājušies Nīderlandē (par 5,2%), Portugālē (par 6,77%), Slovākijā (par 7,94%), Varšavā Polijā (par 7,95%), Spānijā (par 8,41%), Bulgārijā (par 9,65%) u.c.

Plašāka informācija iegūstama, klikšķinot šeit.

 

Dalies ar šo rakstu