Maksātnespēju izmanto, lai dzēstu ātro kredītu saistības

2018. gada 31. janvāris plkst. 8:46
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Lai arī kopējais ierosināto maksātnespējas procesu skaits samazinās, tomēr fizisko personu maksātnespējas procesu skaits, atšķirībā no juridiskām personām, neplok, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

To rāda SIA Lursoft pētījums. Pērn ierosināti 2116 maksātnespējas procesi jeb par 6,74% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt TAP skaits audzis par 3,49%, bet ĀTAP gada laikā pat dubultojies. Dati rāda, ka arī pērn lielāko daļu no visiem procesiem veidojušas fizisko personu maksātnespējas lietas.

Ja iepriekš maksātnespējas procesu izmantoja parādnieki ar vienu vai pat vairākiem hipotekārajiem kredītiem, tad šobrīd parādnieks maksātnespēju izmanto, lai dzēstu tā saukto ātro kredītu saistības.

«Novērojumi liecina, ka salīdzinājumā ar krīzes un pēckrīzes laiku ir mainījies parādnieka «profils». Ja iepriekš procesu izmantoja parādnieki ar vienu vai pat vairākiem hipotekārajiem kredītiem, tad šobrīd parādnieks maksātnespēju izmanto, lai dzēstu tā saukto ātro kredītu saistības,» skaidro Ārvalstu investoru padomes Latvijā Maksātnespējas darba grupas pārstāvis Helmuts Jauja. To, viņaprāt, ir veicinājušas likuma izmaiņas, samazinot maksātnespējas procesa ilgumu un minimālo parāda summu, lai sāktu procesu (šobrīd 5000 eiro).

«Iespējams, ir laiks pārvērtēt fizisko personu maksātnespējas procesa efektu, t.sk. pārliecināties, vai tas neveicina vieglprātīgu saistību uzņemšanos. Tipiski, ka parādnieks parasti deklarē ienākumus minimālās mēnešalgas apmērā. No tiem arī veic atskaitījumus kreditoriem,» skaidro H. Jauja. Viņaprāt, šāda prakse liecina, ka fizisko personu maksātnespējas procesi tiek izmantoti negodprātīgi, parādniekiem slēpjot patiesos ienākumus.

Visu rakstu Parādnieku profils mainās lasiet trešdienas, 31.janvāra laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu