Maligina pēdējā intervija Dienas Biznesam: Ambīcijām ir robežas

2017. gada 10. decembris plkst. 17:59
Autors: Db.lv - Kristīne Stepiņa
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Ambīcijām ir robežas, tā intervijā DB, ko publicējām pavasarī, 26.maijā, teica AS Olainfarm valdes priekšsēdētājs Valērijs Maligins, kurš pērn iegādājies uzņēmumus par aptuveni 20 miljoniem eiro.

Pieminot sestdien, 9.decembrī mūžībā aizgājušo uzņēmēju, publicējam viņa interviju pilnā apmērā.

Uz interviju ar vienu no turīgākajiem Latvijas uzņēmējiem nācās gaidīt pāris mēnešus, tikšanās laiki vairākkārt tika pārcelti viņa lielās aizņemtības dēļ. Tiekamies Olainfarm valdes priekšsēdētāja kabinetā, kurš nesen pārbūvēts līdz nepazīšanai. Darba telpā, kuru caurvij Art Deco stils, novietota melna Austin Morris Traveler Woodie automašīna. Tās salonā izveidots bārs, bet vietā, kur jābūt motoram, ir skaņuplašu atskaņotājs. Blakus spēkratam atrodas degvielas uzpildes stacija, kas pilda ledusskapja funkcijas. Pie sienām sakārtas sievas – mākslinieces Elīnas Maliginas – gleznas un no dažādām pasaules valstīm atvestās ikonas.

«Te ir īstenotas visas manas ieceres, telpa pilnībā atbilst manām šā brīža domām un iecerēm,» atzīst V. Maligins, uzsverot, ka viņam ir svarīgi, lai darba vide būtu tāda, kurā viņš varētu justies ērti un kurā gribētu atrasties.

Jūs biznesu sākāt vēl padomju laikos, būdams jauns un daudzsološs Latvijas Zinātņu akadēmijas darbinieks. Kāds bija jūsu pats pirmais biznesa projekts?

Strādājot Zinātņu akadēmijā, tās darbinieki bija stingri piesaistīti zinātnei. Es piedāvāju dažādus projektus, ar kuriem varēja nopelnīt, bet kuri nebija pārāk zinātniski, taču man vairākas reizes atteica. Piemēram, no ārstiem saņēmām piedāvājumus izgatavot stomatoloģisko instrumentu kopijas, kas līdzinātos ārvalstu paraugiem. Man bija grūti atteikt šādiem lūgumiem, īpaši tāpēc, ka daudzi ārsti bija mani draugi. Viens no šādiem stomatoloģisko instrumentu projektiem beidzās ar to, ka man vajadzēja aiziet no akadēmijas un iekārtoties kooperatīvā. Sākām ar matricu turētājiem, vēlāk tika izveidota ražotne, kurā tapa visnotaļ plašs medicīnas instrumentu klāsts. Arī mana mamma iesaistījās šajā biznesā. Varētu teikt, ka Alfa-Denta bija ļoti veiksmīgs projekts.

Kā jūs nonācāt farmācijas biznesā?

Tā kā es diezgan daudz braukāju pa bijušo Padomju Savienību, man bieži vien lūdza atvest zāles. Piemēram, ja braucu uz Kijevu, no turienes vedu citramonu vai korvalolu. Kad sabruka Padomju Savienība, vairs nebija kam stomatoloģijas instrumentus piegādāt, uzņēmums bankrotēja un ražošanu vajadzēja pārtraukt. Ražotne, kas atradās Rumbulā, tika likvidēta un atlaisti vairāk nekā 30 darbinieki. Vajadzēja domāt, ko darīt tālāk, ar ko nodarboties. Tā kā man bija izveidojušies labi kontakti Kijevā, Poltavā, Harkovā, Ļeņingradā un citviet, pārcēlos uz Maskavu un sāku nodarboties ar medikamentu izplatīšanu. Tur nostrādāju septiņus gadus.

Vai savu pirmo miljonu nopelnījāt Maskavā?

Nē. Pirmo miljonu es nopelnīju Latvijā, vēl padomju laikā. Tas, protams, bija rubļos.

Ko jūs darījāt ar šo naudu?

Ieguldīju uzņēmējdarbībā. Es nekad neesmu turējis rokās miljonu, nekādā valūtā. Un to arī negrasos darīt. Manā kontā nekad nav bijis miljons dolāru vai eiro, arī šobrīd nav. Vienmēr esmu naudu kaut kur investējis.

Kā jūs nokļuvāt Olainfarm?

1997. gadā tika izsludināta uzņēmuma privatizācija. Sākumā dažādu formalitāšu dēļ man izsolē piedalīties neļāva, bija nepieciešamas četras tiesvedības, lai es varētu privatizēt šo uzņēmumu. Olainfarm akciju kontrolpaketi iegādājos par 1,5 miljoniem latu. Ne par vienu citu privatizējamo uzņēmumu nav bijusi šāda cīņa.

Vai šī cīņa bija tā vērta? Vai nekad neesat nožēlojis, ka nopirkāt Olainfarm?

Pirmos sešus gadus to vien darīju kā nožēloju, jo uzņēmumam bija lieli parādi, kas nebija atspoguļoti bilancē. Šeit bija drupas, vajadzēja cīnīties, lai izdzīvotu. Tie bija paši grūtākie laiki manā dzīvē. Vairākkārt vajadzēja veikt parādu kapitalizāciju.

Cik lieli ieguldījumi ir veikti uzņēmumā?

Līdz šim brīdim Olainfarm ir ieguldīti aptuveni 100 miljoni eiro. Savulaik tika veikta nodokļu parādu kapitalizācija 5 miljonu latu apjomā, bet pa šiem gadiem valsts nodokļos no uzņēmuma ir saņēmusi vairāk nekā 100 miljonus eiro.

Vai šobrīd nenožēlojat, ka esat iegādājies Olainfarm?

Šobrīd ne. Olainfarm ir stabils uzņēmums.

Vai neesat apsvēris domu to pārdot?

Šāda iespēja man vienmēr ir bijusi. Taču, ja es to nepārdevu laika periodā no 1997. līdz 2002. gadam, tad tagad to darīt nav nekādas jēgas.

Vai jūs esat saņēmis piedāvājumus pārdot uzņēmumu?

Jā. Tādu ir bijis daudz. Šo kompāniju ir iespējams pārdot piecu minūšu laikā.

Par kādu cenu?

Par biržas cenu, kas ir 147 miljoni eiro plus uzcenojums.

Par kādu cenu jūs šobrīd būtu gatavs pārdot Olainfarm?

Ne par kādu. Man saistībā ar šo uzņēmumu ir lieli plāni. Es redzu tā attīstību ilgtermiņā. Šobrīd esmu vairāk noskaņots uz uzņēmumu pirkšanu, nevis pārdošanu. Man piedāvā pārdot ne tikai Olainfarm, bet arī farmācijas mazumtirdzniecības tīklu Latvijas aptiekas, kurā ir 70 aptiekas un kas ir ceturtais lielākais aptieku tīkls Latvijā. Lai arī aptieku skaits ir liels, apgrozījums nav pārāk liels, jo daudzas aptiekas atrodas reģionos.

Kā jūs plānojat attīstīt Latvijas aptieku tīklu?

Esam izpildījuši uzstādītos mērķus, un mums nav ambīciju pārsniegt 10% no Latvijas aptieku tirgus. Šobrīd Latvijas aptiekas tirgus daļa ir 5-6%. Aptieku Latvijā vairs nevar izveidot, bet to var nopirkt. Taču iespējas iegādāties aptiekas kļūst arvien mazākas un mazākas, jo ir sasniegti griesti.

Pagājušais gads Olainfarm ir bijis lielo pirkumu gads. Ir iegādāti uzņēmumi par aptuveni 20 miljoniem eiro. Kuri ir vērtīgākie?

Visi pirkumi ir vērtīgi. Mēs varam priecāties par Bauskas aptiekas iegādi, tāpat par medicīnisko izstrādājumu ražotāju Tonus Elast. Klīnika Diamed ir veiksmīgs pirkums. Tas ir pirmais solis medicīnas pakalpojumu segmentā. Plānojam attīstīties šajā virzienā, izskatām iespējas iegādāties vēl kādu medicīnas pakalpojumu sniedzēju. Arī šajā segmentā ambīcijām ir robežas. Nedz aptieku, nedz medicīnas pakalpojumu segmentā neplānojam pārsniegt 10% no tirgus daļas. Šāda pieeja palīdz saglabāt veselīgu konkurenci.

Vai ir jau noskatīts nākamais medicīnas pakalpojumu uzņēmums, kuru Olainfarm varētu iegādāties?

Izskatām dažādus piedāvājumus. Uz klīnikas Diamed bāzes centīsimies izveidot plaša profila slimnīcu, tiks ieviesti papildu medicīnas pakalpojumi. Jau šobrīd klīnika sniedz ļoti augsta līmeņa pakalpojumus, tur ir labas diagnostikas iekārtas un operāciju zāles un tajā strādā augsti kvalificēti ārsti. Pieļauju, ka tiks mainīta šīs klīnikas atrašanās vieta, jo VEF rajons nav klientiem pārāk izdevīgs.

Kādus uzņēmumus Olainfarm plāno iegādāties šogad?

Šādu informāciju nevaram izpaust, jo Olainfarm ir publiska akciju sabiedrība, kuras akcijas tiek kotētas biržā. Mēs meklējam iespējas iegādāties vēl kādas aptiekas, medicīnas pakalpojumu sniedzējus, kā arī ražošanas uzņēmumus.

Vai šie pirkumi plānoti Latvijas robežās vai arī ārpus tās?

Gan, gan. Aptiekas un medicīnas pakalpojumu sniedzēji tiks pirkti Latvijā, bet ražošanas uzņēmumi – ārvalstīs. Pērkot ārvalstu uzņēmumu, galvenais ieguvums ir produktu portfelis un tirgus daļa.

Vai tiks pirkti uzņēmumi Eiropas Savienībā (ES) vai kur citur?

Šobrīd fokuss ir uz ES valstīm. Pērn Olainfarm iegādājās uzņēmumu Baltkrievijā – NPK Biotest, kas atrodas Grodņā. Ar šo pirkumu esam ļoti apmierināti. Tas ir uzņēmums, kas ražo vairāk nekā 100 dažādas ārstniecības augu tējas, tam ir liela Baltkrievijas tirgus daļa, taču līdz šim nebija attīstīts eksports. Tas būs mūsu galvenais uzdevums. Drīzumā sāksim pārdot šīs tējas arī Latvijā.

Kādu jūs redzat Olainfarm pēc pieciem gadiem?

Uzņēmuma apgrozījums būs vismaz divas reizes lielāks nekā pašlaik, produkcija tiks eksportēta uz vairāk nekā 50 pasaules valstīm. Pēc pieciem gadiem būsim pilnībā pabeiguši uzņēmuma infrastruktūras modernizāciju. Kopējās investīcijas šajā laikā varētu sasniegt 35 miljonus eiro. Tāpat šajā laikā varētu mēģināt sasniegt vidējo algas līmeni Eiropā šajā nozarē.

Kas jūs šobrīd visvairāk satrauc farmācijas nozarē? Kādas ir lielākās problēmas? Ko politiķiem vajadzētu darīt, lai tās atrisinātu?

Diemžēl politiķi ne ar ko palīdzēt nevar. Labi būtu, ja viņi netraucētu un ļautu mierīgi strādāt. Pats galvenais nozarei ir stabilitāte. ES prasības nepārtraukti pieaug, no uzņēmumiem tiek prasīti analītiski pētījumi. Tas, ar ko politiķi varētu nozarei palīdzēt, ir iespēju robežās palīdzēt farmācijas uzņēmumiem apgūt ES fondu naudu.

Cik liels ir bijis ES fondu līdzfinansējums Olainfarm projektiem? Kādiem?

Olainfarm aktīvi izmanto ne tikai piedāvātās ES fondu iespējas, bet arī citas valsts atbalsta formas. Kopš ES fondu darbības sākuma uzņēmums ir piedalījies vairāk nekā 23 projektos. Galvenie investīciju virzieni ir infrastruktūra un pētniecība. Līdz šim esam saņēmuši 5,5 miljonus eiro ES fondu līdzfinansējuma, taču līdz 2019. gadam ir plānots saņemt vēl trīs miljonus eiro, kā arī papildus 6 miljonus eiro valsts atbalsta uzņēmuma ienākuma nodokļa atlaides formā.

Kas notiks, ja atcels samazināto PVN likmi medikamentiem?

Tas negatīvi ietekmēs pirktspēju, ražotājus tiešā veidā tas neskars. Pirmām kārtām, tā būs liela problēma iedzīvotājiem, daļa no tiem gluži vienkārši nespēs zāles iegādāties. Otrām kārtām, tā būs problēma aptiekām un citiem farmācijas tirgus dalībniekiem. Ja politiķi nespēj samazināt nodokļus, lai viņi vispār neķeras tiem klāt. Kāpēc pasliktināt Latvijas iedzīvotāju jau tā zemo dzīves kvalitāti?

Kādai, jūsuprāt, ir jābūt PVN likmei medikamentiem?

0%.

Latvijā ir salīdzinoši tik neliels vietējo medikamentu patēriņš? Vai un kas būtu darāms lietas labā?

Vietējo medikamentu patēriņš nebūt nav tik mazs. Latvijā tie ir aptuveni 5%, no tiem puse ir Olainfarm ražotie. Ja Latviju salīdzina ar abām pārējam Baltijas valstīm, tad mēs vietējos medikamentus patērējam salīdzinot daudz vairāk. Lietuvā vietējo medikamentu patēriņš ir tikai 0,8%, bet Igaunijā – 0,2%.

Šobrīd Latvijā attīstās personalizētā medicīna. Vai tas nav bubulis farmācijas nozarei, jo zāļu patēriņš samazināsies?

Nē, vismaz Olainfarm to nav izjutis. Manuprāt, zāles ir jāpatērē vairāk, nevis mazāk. Ja salīdzinām cilvēku dzīves ilgumu, piemēram, Francijā un Latvijā, redzēsim lielu atšķirību. Francijā viens iedzīvotājs gadā patērē medikamentus par 1000 eiro, bet Latvijā – par 100 eiro, tikai Francijā vidējais dzīves ilgums ir 82 gadi, bet Latvijā – 74. Dzīves ilgums un zāļu patēriņš ir savstarpēji saistītas lietas. Protams, liela nozīme ir ēšanas paradumiem, mentalitātei, dzīves veidam un medicīnas līmenim attiecīgā valstī.

Vai jums nav bijusi vēlēšanās pamest biznesu, pārdot uzņēmuma akcijas un baudīt dzīvi kopā ar savu jauno sievu, piemēram, uz kādas eksotiskas salas?

Nē. Man šeit pat, Latvijā, ir gana interesanti un komfortabli, ir ar ko nodarboties. Uz eksotisku salu var aizbraukt jebkurā laikā.

Kas ir mainījies jūsu dzīvē pēc apprecēšanās? Kā laulības ir ietekmējušas biznesu?

Pozitīvi. Kopumā ņemot, mana dzīve ir izmainījusies, jo pēdējos četrus vai piecus gadus biju neprecējies. Protams, laulības maina dzīvesveidu un domāšanu. Ģimene ir ģimene.

Jūsu sieva Elīna ir kļuvusi par Olainfarm koncerna uzņēmuma SIA Silvanols valdes priekšsēdētāju. Kā jūs nonācāt pie šāda lēmuma? Vai viņai ir gana daudz prasmju šim amatam?

Ja es nebūtu pilnīgi pārliecināts, ka viņai tas ir pa spēkam, es nekad nebūtu pieņēmis šādu lēmumu. Elīnā es redzu milzīgu potenciālu. Viņai ir liela vēlme un motivācija strādāt. Esmu pat priecīgs, ka viņa, vadot uzņēmumu, kaut arī salīdzinoši daudz mazāku, var pabūt manā lomā, sajust, ko tas nozīmē - strādāt biznesā, vadīt un attīstīt uzņēmumu. Viņai ir daudz dažādu labu ideju, kuras es un tie, kuri strādā kopā ar viņu, atbalsta. Kādreiz es vairāk piedalījos viņas radošajā dzīvē, kas viņai ir svarīga joprojām, jo viņa turpinās radīt, bet šobrīd viņa nodarbojas arī ar to, ko ikdienā daru es. Elīnai drīzumā būs vērienīga izstāde Vīnē, Leopolda muzejā. Viņai šajā muzejā, kurā ir izstādīti Gustava Klimta, Egona Šīles darbi, tiks piešķirta 500 kvadrātmetru liela platība. Elīnas iesaistīšanās biznesā mūs vēl vairāk tuvina, mums ir vairāk kopīgu tematu, par kuriem runāt. Es dalos savā pieredzē un cenšos viņai palīdzēt. Viņai ir līdera talants, es esmu pilnīgi drošs, ka viņa tiks ar šo darbu galā ļoti labi.

Kādas idejas Elīna plāno īstenot uzņēmumā Silvanols?

Elīnai ir daudz plānu uzņēmuma attīstīšanai, vērienīgas idejas saistībā ar eksportu. Nav noslēpums, ka Silvanols drīz piedāvās jaunus produktus. Viņai paveras visnotaļ plašs darba lauks.

Vai viņa ir pavisam aizgājusi no darba teātrī?

Kā štata aktrise Elīna noteikti vairs nestrādās.

Jūs viņai to neļausiet?

Nē, tas ir Elīnas lēmums.

Savulaik Olainfarm bija Dailes teātra sponsors. Vai uzņēmums turpinās atbalstīt jūsu sievas bijušo darba vietu?

Jā, turpināsim. Taču nevis tāpēc, ka šis teātris ir kaut kā saistīts ar manu sievu, bet tāpēc, ka tas ir ļoti labs PR uzņēmumam. Lai palielinātu Dailes teātra konkurētspēju un apmeklētību, plānojam palīdzēt teātrim iegādāties titru mašīnu, lai izrādes varētu tulkot gan krievu, gan angļu valodā.

Vai jūs šobrīd esat laimīgs?

Jā, ļoti. Man ir ģimene, māja, viss, kas nepieciešams, lai es varētu būt laimīgs. Protams, cilvēkam jau vienmēr kaut kas pietrūkst pilnīgai laimei.

Kas jums pietrūkst pilnīgai laimei?

Es pilnībā laimīgus cilvēkus nepazīstu, pat nedaudz baidos no tādiem. Ja kāds saka, ka viņš ir absolūti laimīgs, tad kaut kas ar šo cilvēku īsti nav kārtībā.

Ar ko jūs nodarbojaties brīvajā laikā? Kādi ir jūsu hobiji, vaļasprieki?

Spēlēju tenisu, reizēm dodos medībās, skatos filmas, tostarp seriālus – galvenokārt amerikāņu un franču. Esmu pieņēmis izaicinājumu uzrakstīt scenāriju īsfilmai.

Par ko būs filma? Kad tā nonāks pie skatītājiem?

Īsfilma būs par cilvēku, tā būs kopdarbs ar Elīnu. Detaļas pagaidām ir noslēpums.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds