Mazais bizness

Mana pieredze: Sajust dabas burvību

Jānis Goldbergs, 27.09.2018

Foto: Jānis Goldbergs

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Teju gads pagājis, kopš Ligita Elksnīte no Aknīstes novada savu aizraušanos – tēju gatavošanu – pārvērtusi uzņēmējdarbībā.

Nesen apgūts pirtnieces arods, un lauku mājās Vilkapurvi top pirtiņa. Viss L. Elksnītes darbības plānā ir pa gadalaikiem, pa nedēļām, dienām un pat stundām izplānots un katrai darbībai ir savs laiks. Nevar liepu tēju vākt augustā, bet pirts slotas ziemā siet. Katram darbam sava diena – tikai tad visām tēju zālēm un pirts darbībām ir ārstnieciskais spēks. Tāpēc arī izvēlēts zīmols Sajūti dabu.

Pērc avīzi elektroniski DB HUB vietnē:

https://www.dbhub.lv/raksti/laikraksts-dienas-bizness-2018gada-27septembra-numurs

Saprotams, ka katrai zāļu tējai jāzina ne tikai pielietojums, bet jāredz arī tās darbība. Augus L. Elksnīte vāc visu mūžu un zina, kas kam domāts un paredzēts, bet iedarbība ir pārbaudīta pie pašu ļaudīm Vilkapurvos. «Vīrs un bērni – veseli. Viņus jau ar tējām ārstēju,» atklāj saimniece.

Pirms gada nolemts, ka tas, kas pašu dzimtā pārbaudīts, jāliek lietā un jāpiedāvā citiem. «Tikai nedaudziem ir laiks iet vajadzīgajā laikā tējas vākt. Ja tas ir dzīvesveids, tad visu var paspēt, bet cilvēki, kuri strādā algotu darbu, daudz ko nokavē, tādēļ arī lauku ļaudis manas tējas pērk,» pastāsta L. Elksnīte.

Jautāta, kad un kā pareizi vācama visiem zināmā liepziedu tēja, viņa atklāj, ka ārstnieciskais spēks ziediem ir vien līdz brīdim, kad ziedā parādās pirmie brūnie sariņi. «Var jau arī brūnus ziedus salasīt, un uzlējums smaržos pēc liepas, bet tas būs vien uzlējums ar smaržu un garšu, bet bez ārstnieciska spēka. Gandrīz vienmēr ir tā, ka dienvidu pusē liepas zied un nozied ātrāk. Tas lasītājiem jāņem vērā. Ja ziemeļu pusē ziedi vēl labi, tad var gadīties, ka dienvidu pusē jau noziedējuši,» sava darba specifiku atklāj Vilkapurvu saimniece.

Zīmola Sajūti dabu patiesā būtība izpaužas dažādos L.Elksnītes ražotos sīrupos un tinktūrās. Uz malkas plīts ziemas dienās vārās katls un top egļu skuju, priežu čiekuru un citi sīrupi. Savukārt pavasarī, kad pumpuri izžāvēti, top arī dažādas tinktūras. Bērza, lazdas, ābeles, ķirša, upenes un priedes pumpuri, aplieti ar degvīnu un izturēti, ir labs imunitātes stiprināšanas līdzeklis. «Gan sīrupi, gan tinktūras ir īsti dabas līdzekļu koncentrāti, tādēļ mans zīmols ir saprotams tiešā nozīmē,» uzsver L. Elksnīte.

Visu rakstu Sajust dabas burvību lasiet ceturtdienas, 27.septembra laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru