Fin-tech

Mana pieredze: Trīs stundu vietā divas minūtes

Anda Asere, 06.09.2018

Avots: graphdo.net

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Līdzīgi kā rentgens, SIA Graphdo ataino finanšu iestāžu klientu maksājumus vizuālā veidā, tādējādi izgaismojot aizdomīgos maksājumu maršrutus

Rentgena uzņēmumā ir redzams, ka ir lauzts kauls, un ārstējošais ārsts ir tas, kurš izlemj par tālāko terapiju, nevis rentgenologs. Arī Graphdo parāda attēlu, un katra finanšu iestāde, vadoties pēc iekšējās politikas un procedūrām, izlemj, kā tālāk rīkoties – vai pieprasīt no klienta papildu informāciju, kādu tieši?

Uzņēmuma īpašnieks Dmitrijs Ozernovs skaidro, ka Graphdo primārais mērķis ir atvieglot darba procesu naudas atmazgāšanas risku analītiķiem, pētot klientu naudas plūsmu – kurš, kam un cik maksā. Tā ir programma, kas atrodas bankas serverī. Lietotājs to atver, ievada izvēlētos parametrus – klients, periods vai tamlīdzīgi, un programma savienojas ar bankas datubāzi, atlasa maksājumus, apstrādā informāciju, parādot to interaktīvā grafikā, kuru var dažādos veidos bīdīt, pietuvināt un attālināt. «Process, kas iepriekš aizņēma trīs stundas, tagad aizņem divas minūtes. Tas ļauj analītiķiem strādāt ātrāk, kā rezultātā banka var ietaupīt laiku un naudu,» klāsta Dmitrijs. Viņš norāda, ka ir dažas specializētās programmas, kas piedāvā ko līdzīgu, bet tām ir daži trūkumi – nav ērts interfeiss, redzami tikai klienta tiešie maksājumi, nav pieejama maksājumu analīze, ir šaura rezultātu eksportēšanas iespēja u.c. Dažviet analītiķi līdzīgas darbības veic manuāli – pēta klienta konta izrakstu, apkopo informāciju Excel, ar bultiņām zīmē naudas plūsmas. Iestādē, kur šis process nav automatizēts, speciālistam nepieciešams iegūt klienta konta izrakstu, apkopot, vizualizēt naudas plūsmu. Ietaupītais laiks atkarīgs no tā, cik ilgu laika posmu analizē, cik dziļa ir izpēte. Sarežģītākās situācijās var gadīties, ka paiet pat vairākas dienas, bet vidēji tās varētu būt dažas stundas.

Papildus maksājumu vizualizācijai Graphdo sniedz virkni dažādu riska rādītāju, kas palīdz analītiķim labāk saprast klientu, t.i., maksājumu shēmas sarežģītības novērtējumu, maksājumu mērķu nesakritību un citus.

Palīdz pamanīt anomālijas

Programma paredzēta esošo klientu izvērtēšanai, ja tie atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, kad jāveic padziļināta pārbaude, piemēram, tam ir liels apgrozījums. Tad nepieciešams izveidot detalizētu klienta aprakstu, un viena no tā sastāvdaļām ir šāda shēma.

Šādas papildu metodes var palīdzēt samazināt naudas atmazgāšanas riskus. «Ja analīze rāda, ka kaut kas nav kārtībā, visticamāk, tā arī ir, bet, ja rezultāti liecina, ka viss ir kārtībā, tas nenozīmē, ka viss ir labi, bet, ka pagaidām nav redzams nekas aizdomīgs,» piebilst Dmitrijs.

Visu rakstu Trīs stundu vietā divas minūtes lasiet 6. septembra laikrakstā Dienas Bizness.