Matīss ar Somijas transporta ministri pārrunā sadarbības iespējas Rail Baltica projektā

2015. gada 28. janvāris plkst. 17:48
Autors: Db.lv
Dalies ar šo rakstu

Latvija Valsts prezidenta Andra Bērziņa oficiālās vizītes Somijā ietvaros satiksmes ministram Anrijam Matīsam trešdien bija tikšanās ar Somijas transporta ministri Paulu Risikko, informē Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba.   Abi kolēģi pārrunāja Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē aktuālos jautājumus transporta jomā, kā arī Matīss informēja par Eiropas platuma sliežu dzelzceļa projekta Rail Baltica realizācijas gaitu.   Ministrs uzsvēra, ka projekta realizācija visās trijās Baltijas valstīs norit ļoti aktīvos tempos, kā arī aicināja Somiju iesaistīties šajā procesā.   «Ņemot vērā projekta nozīmīgumu visam Ziemeļu – Baltijas reģionam, es gribētu izmantot iespēju uzaicināt Somiju aktīvi iesaistīties šī stratēģiski svarīgā projekta īstenošanā, kā arī Rail Baltica kopuzņēmuma darbībā. Somija tiek aicināta iesaistīties Rail Baltica kopuzņēmumā kā akcionārs, ko arī paredz kopuzņēmuma akcionāru līguma nosacījumi,» paziņoja Matīss.   Tāpat ministri pārrunāja Latvijas prezidentūras aktuālos Eiropas transporta jautājumus.

Matīss uzsvēra, ka īpašs Latvijas prezidentūras uzdevums būs Eiropas dzelzceļa tīkla stiprināšana. «Progress attiecībā uz Ceturto dzelzceļa pakotni ir kritiski nepieciešams ES vienotās transporta telpas attīstībai, tādēļ darbs pie pakotnes ir definēts kā viena no galvenajām Latvijas prezidentūras prioritātēm. Prezidentūra ir gatava aktīvi strādāt ar šo būtisko uzdevumu un jau uzsākto starpinstitūciju diskusiju noslēgšanu attiecībā uz tehnisko pīlāru ir izvirzījusi par savu prioritāti transporta sektorā,» atzina ministrs, piebilzdams, ka politiskā pīlāra turpmākā virzība būs atkarīga un cieši saistīta ar tehniskā pīlārā virzību.
 
Matīss arī informēja Risikko par Latvijas prezidentūrā gaidāmajiem pasākumiem transporta jomā, kā arī uzaicināja Somijas transporta ministri piedalīties tajos.
 
Latvija prezidentūras laikā plāno pievērst pastiprinātu uzmanību bezpilota lidaparātu jautājumiem.  Un šī tēma tiks aktualizēta augsta līmeņa konferencē par tālvadības gaisa kuģu sistēmām, kas 5. - 6.martā notiks Rīgā.
 
Tā kā viena no Latvijas prezidentūras prioritātēm ir «iesaistīta Eiropa» (Engaged Europe), 29.-30. aprīlī Rīgā notiks trešā ASEM transporta ministru sanāksme.
 
Savukārt, lai izgaismotu TEN-T tīkla un pamattīkla koridoru nozīmīgumu ES konkurētspējas un izaugsmes dienas kārtībā, 25. - 26. jūnijā Rīgā notiks TEN-T dienas ar augstu ES amatpersonu piedalīšanos.
 
Ņemot vērā abu valstu ģeopolitiskās priekšrocības, Latvijas un Somijas transporta ministri apmainījās ar pieredzi transporta sadarbībā ar Krieviju tādās jomās kā pasažieru un kravu pārvadājumi. Tāpat tika pārrunāta Krievijas ekonomikas lejupslīdes ietekme uz abu valstu transporta un loģistikas nozari.
 
Paralēli tam transporta delegācija Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Kaspara Ozoliņa vadībā viesojās Somijas dzelzceļā un tikās ar tā vadītāju Mikaelu Aro.