Menedžeri mēdz «uzmest» īpašniekus

2018. gada 13. novembris plkst. 6:55
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Uzņēmuma akcionāri kļūst par krāpnieku – pašu iecelto menedžeru – valdes locekļu rīcības upuriem, aug pieprasījums pēc ekspertu pakalpojumiem, kuri spēj šādu faktu konstatēt un pierādīt.

Lielākoties menedžmenta pārbaudes tiek uzticētas grāmatvežiem, auditoriem, ļoti specifiskos gadījumos tiek piesaistīti pat privātdetektīvi. Ne akcionāri, ne arī nogrēkojušies valdes locekļi – uzņēmuma pārvaldnieki – par šiem gadījumiem publiski runāt neraujas. Vieniem ir kauns par to, ka pašu izvēlēti un iecelti pārvaldnieki «izšeptējuši» uzticēto īpašumu, otri neredz vajadzību «izgaismoties», taisnoties. Turklāt pašam uzņēmumam, kurā kaut kas tāds atgadījies, šo ziņu publiskošana ir drauds reputācijai, kura it īpaši lielākiem uzņēmumiem ir liela vērtība un tās zaudējums neko labu perspektīvā nesola.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Vairāki finanšu jomas speciālisti atzīst: jo vairāk uzņēmumu īpašnieki attālinās no kompānijas ikdienas darba vadīšanas, jo biežāk ir jautājumi par vajadzību papētīt noslēgtos līgumus, vai tiem nav «dubultais dibens». Interesanti, ka problēmas ar vadītājiem mēdz būt dažāda lieluma kompānijās. Kā vienīgās zāles, lai no šādas sērgas izbēgtu, tiek ieteikts atbildīgos amatos neiecelt kuru katru, bet gan tikai pārbaudītus un zināmus cilvēkus. Turklāt pirms konkrēta cilvēka iecelšanas atbildīgā amatā jācenšas izpētīt viņa pagātne un raksturs. Ja cilvēks strādājis citā uzņēmumā, tad būtu jāpapūlas noskaidrot, kāpēc to pametis. Te gan jāņem vērā, ka viena lieta ir iegūt šādu cilvēka raksturojumu un iemeslus, kāpēc viņš mainījis darba vietas, Latvijā, pavisam cita – ja viņš ir ārzemnieks.

Turklāt, kā norādīja viens no DB aptaujātajiem finansistiem, nevajag uzskatīt, ka «ja ir ārzemnieks, tad būs godīgs». Viņa praksē bijis gadījums, kur uzņēmuma dalībniekiem finansiāli neizdevīgus līgumus slēdzis tieši cilvēks no ārzemēm un, kā izrādījās, realizējis Latvijā radīto kādai ārvalstu kompānijai, kurā labā amatā bijis viņa skolasbiedrs, kas attiecīgo preci tālāk jau tirgojis par pavisam citu cenu.

Visu rakstu Menedžeri mēdz «uzmest» īpašniekus lasiet otrdienas, 13.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu