Foto

Mēslu neizturamo smaku Aizputes novadā par pārkāpumu neatzīst

Vēsma Lēvalde, 08.10.2012

Uz rapšu lauka, kas robežojas ar upīti, izgāzto mēslu radītais kaitējums.

Foto: Imants Ozols

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan Aizputes novada iedzīvotāji fotogrāfijās fiksējuši, kā cūkkopības kompleksa Nygaard International darbinieki izved mēslus uz lauka lielā koncentrācijā un tuvu upei, piesārņojot arī vietējās nozīmes ceļus, kontrolējošie dienesti pārkāpumus nesaskata.

Aizvadītajā nedēļā pēc iedzīvotāju lūguma Liepājas Reģionālās vides pārvaldes (LRVP) inspektori apmeklējuši Nygaard International, lai pārbaudītu, vai netiek pārkāpti mēslu izvešanas normatīvi. «Iedzīvotāji satraucās, ka tiek piesārņota upe, taču upē piesārņojumu nekonstatējām,» db.lv informēja LRVP direktore Ingrīda Sotņikova.

Savukārt kontrolēt mēslu koncentrāciju izkliedes vietā neesot LRVP kompetencē, to kontrolē Augu aizsardzības dienests. Bet mēslu izvešanas grafiks, tehnoloģija un mēslu uzglabāšanas kontrole esot Lauku atbalsta dienesta kompetencē. LRVP inspektori pēc vizītes raksta apsekošanas aktu, kuru tālāk nosūtīs Augu aizsardzības dienestam, jo mitrums uz lauka tiešām vizuāli bijis, atzina I. Stoņikova. Savukārt Lauku atbalsta dienesta Dienvidkurzemes pārvaldes inspektori Db.lv apgalvoja, ka viņiem jākontrolē tikai īpaši jūtīgās teritorijas, un tādas ir tikai Zemgalē nevis Kurzemē.

Tomēr Aizputes novada iedzīvotāji apgalvo, ka mēslu izkliedēšana uz lauka notiekot, pārkāpjot visus normatīvus, aptuveni 20m no upītes, lai gan likums nosaka, ka mēslus nedrīkst izvest uz lauka tuvāk par 50m no ūdenskrātuves. Tāpat tie netiek iestrādāti zemē, kā to prasa likums. Ar mēsliem esot piemētāti visi apkārtnes ceļi, smaka, kas jāpacieš, esot neizturama.

Iedzīvotāju bažas saistītas arī ar plānoto kompleksa pārbūvi. Db.lv rakstīja, ka projekts paredz uzbūvēt jaunu kūti Aizputes novada Lažas pagasta Āboliņos grūsnajām sivēnmātēm. Kopējais dzīvnieku skaits kompleksā palielināts netiks, taču komplekss paplašināsies par 1560 kvadrātmetriem, DB iepriekš apgalvoja Nygaard International direktore Aiga Bārdiņa. Savukārt iedzīvotāji norāda, ka pēc paplašināšanās kompleksa platība pārsniegs tos normatīvus, kādi nepieciešami pašreizējam dzīvnieku skaitam. Tāpēc viņi bažījas, ka cūku skaits tomēr pieaugs, un līdz ar to arī kompleksa radītā ietekme uz apkārtējo vidi.

Komentāri

Pievienot komentāru