Metālu cenas šogad strauji ceļojušas augstāk

Autors: Jānis Šķupelis
2017. gada 24. oktobris plkst. 7:38

Pasaules ekonomikas atgūšanās rada labu fonu rūpniecībā plaši izmantoto metālu cenu pieaugumam, otrdien ziņo laikraksts Dienas Bizness.

Šis gads līdz šim pasaulē iezīmējies ar visplašāk izmantoto industriālo metālu cenu pieaugumu. Par šī tirgus karali var uzskatīt varu – ja pieprasījums pēc tā aug, tas parasti tiek uzskatīts, ka šāda situācija liecina par labākiem laikiem arī rūpniekiem un būvniekiem. Tādējādi dažkārt finanšu pasaulē varam tiek piedēvēts gluži vai doktora grāds ekonomikā vai arī – ekonomikas diagnozes noteicēja-ārsta loma. Proti, ja pieprasījums pēc šī metāla ir spēcīgs, tad arī ekonomikai parasti klājas daudzmaz labi. Savukārt, ja tas buksē, tad problēmas, visticamāk, ir dažās ekonomikai nozīmīgās nozarēs.

Katrā ziņā šogad ekonomika atveseļojas, par ko liecina arī dati. Šobrīd piedzīvojam netipiski sinhronu pasaules tautsaimniecības izaugsmi, jo neviena no globāli nozīmīgākajām tautsaimniecībām neatrodas recesijas stadijā. Attiecīgi tas rada labu fonu dažādu izejvielu pieaugumam.

Piemēram, to pašu vara nākotnes piegāžu līgumu cena Londonas Metālu biržā kopš šā gada sākuma ir palielinājusies par 26% un šobrīd atrodas pie 7 tūkst. ASV dolāru atzīmes par tonnu (savukārt 12 mēnešu skatījumā šis pieaugums jau ir gandrīz 50% apmērā).

Visu rakstu Metālu cenas šogad strauji ceļojušas augstāk lasiet 24. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.