Meža nozarē izaicinājums šogad būs koksnes blakusproduktu tirgus

2017. gada 06. janvāris plkst. 17:17
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

2016. gads nebija viegls, tomēr nākotne nav krāsojama drūmās krāsās, tā situāciju meža nozarē aizvadītajā gadā raksturo AS Latvijas valsts meži valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks.

AS Latvijas valsts meži darbība ir cieši saistīta ar koksnes pārstrādātāju darbu un situāciju galaproduktu tirgos ārzemēs, ietekmē arī cenas Latvijā.

Roberts Strīpnieks uzsver, ka haoss Tuvajos Austrumos, kas bija sācies jau 2015. gadā, lielai daļai uzņēmēju, kas strādāja ar tādām valstīm, kā, piemēram, Ēģipte, lika piedzīvot nopietnu kritumu. Tā kā trešā daļa no Latvijā saražotajiem augstākās kvalitātes zāģmateriāliem dodas uz Lielbritāniju, britu mārciņas krituma dēļ biznesa rentabilitāte ar šo valsti tika smagi iedragāta.

Kritums britu mārciņai pret eiro sasniedza līdz pat 12% un, protams, ka šādā sarežģītā un nestabilā tirgus situācijā parādās arī dempingotāji, kas jauc gaisu. Tas viss ir novedis pie tā, ka gala produktu cenās notiek nepārtraukta lejupslīde, arī zāģmateriālu tirgos notiek lejupslīde, īpaši priedei, mazāk asi tas izteikts eglei. Siltās ziemas un koksnes granulu ražošanas straujais pieaugums visā Eiropā ir atstājis graujošu ietekmi uz kokapstrādes un mežsaimniecības bakusproduktiem - šķeldu, malku, zāģu skaidām, viņš piebilst.

Kopumā uz jauno, 2017. gadu AS Latvijas valsts meži valdes priekšsēdētājs augās kaut ar piesardzīgu, tomēr optimismu. Viņaprāt tomēr pats lielākais izaicinājums visiem meža nozarē būs koksnes blakusproduktu tirgus, kur gaismas staru vismaz pagaidām nevar ieraudzīt. 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds