Mežrozes palagos guļ arī Skandināvijā

2011. gada 08. aprīlis plkst. 14:03
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā Baltijā vienīgās audumu apdares fabrikas un mājas tekstila ražotāja SIA Mežroze apgrozījums faktiski atgriezies pirmskrīzes līmenī 2010. gada apgrozījums bijis 7,8 milj. latu (neauditētie dati). Gan 2009. gadā, gan pagājušajā gadā pēc provizoriskajiem datiem, gūta arī peļņa. Kopumā Latvijas tekstila nozares uzņēmumiem jau 2009. gada 2. pusgads bijis samērā labs.

Pašlaik Latvijā uzņēmums realizē vien 5 – 10% saražotās produkcijas, bet pārējais nonāk Rietumvalstīs un Skandināvijā, nedaudz – arī Krievijā.

Latvijas tirgus bija ļoti interesants, kad bija nekustamā īpašuma un būvniecības bums – visi gribēja ne tikai jaunas mēbeles, bet arī jaunu gultas veļu, aizkarus utt., neslēpj A.K. Dreimanis. Tagad lielākais pircējs Latvijā ir SIA Palink (lielveikalu tīkls IKI). Pērn savas īpašās akcijas ietvaros, tā pārdeva 23 tūkstošus satīna gultas veļas komplektu.

Tiesa, šis gads SIA Mežroze vairs nesola izaugsmi. Uzņēmuma vadība rēķinās pat ar iespējamu apjomu kritumu. Kā skaidro SIA Mežroze prezidents Artūrs Kārlis Dreimanis, viens no jautājumiem, kas nodarbina tekstila nozares «prātu», ir kokvilnas neprognozējamā cena.

Daudzi ir teikuši, ka tekstila nozarei Latvijā jau sen bija jānomirst. Tā par izdzīvošanu ir cīnījusies jau no sākta gala, tāpēc nozare (jeb precīzāk – lielākā daļa uzņēmumu) spēja pārdzīvot arī pašreizējo ekonomisko lejupslīdi, viņš skaidro. Protams, strauji samazinājās noiets, visi prasa lētāku preci, un būtiski ir saražot tik daudz, cik var pārdot. Nozares uzņēmumi lejupslīdi izjutuši ātrāk nekā krīze «oficiāli» sākusies Latvijā, spēja tai sagatavoties. Pašlaik situāciju sarežģī Ķīna un tās realizētā politika – samazināt kokvilnas audzēšanas apjomus pašā Ķīnā, bet maksimāli to iepirkt. Tas, protams, būtiski ietekmē kokvilnas cenu globālajā tirgū.

«Diemžēl Baltijā esam palikuši vienīgais šāda profila uzņēmums (iepriekš bija vēl divi – Lietuvā un Igaunijā, taču tie abi ir bankrotējuši). Eiropā vieta mums bija visiem. Mūs uztver kā vienu tirgu,» viņš uzsver.

Dalies ar šo rakstu