Mežu īpašniekiem grib dubultu nodokļa likmi 

Valsts privātmežu īpašniekiem par augošu koku vai apaļkoksnes pārdošanu vēlas dubultot maksājamo ienākuma nodokli, mežinieki bažījas par pelēkās ekonomikas reinkarnāciju

Māris Ķirsons, 10.4.2017

Foto: Ieva Makare/LETA

Iecerētās nodokļu reformas kontekstā paredzēts, mainot uzņēmumu ienākuma nodokļa filozofiju, mainīt arī šī nodokļa likmi pie dividenžu izmaksas, to palielinot no pašreizējiem 15% līdz 20%, un tāpēc arī iecerēta ienākuma nodokļa (IIN) likmju izlīdzināšana, tostarp par gūtajiem ienākumiem no augoša meža vai kokmateriālu sagatavošanas. Privātmežu īpašnieki un arī daļa nelielo kokrūpnieku ir pārsteigti par izteikto piedāvājumu un aicina piedāvāto risinājumu rūpīgi izvērtēt, jo šīs IIN likmes dubultošana esot bīstams ceļš. Kokapstrādes eksperts Andris Plezers aicina būt uzmanīgiem ar šādām idejām, jo tas var ietekmēt arī kokrūpniekus, proti, samazināt koksnes plūsmu no privātmežu īpašniekiem uz koksnes pārstrādes uzņēmumiem, turklāt tā varētu kļūt dārgāka. Uz šāda piedāvājuma riskiem norāda arī Latvijas Meža īpašnieku biedrība, kas nosūtījusi vēstuli finanšu ministrei.

«Tas ir šokējoši, ja vārdos tiek sludināta cīņa ar ēnu ekonomiku, bet darbos tiek piedāvāts īstenot pasākumus, kuri tieši pretēji – veicina ēnu ekonomiku un skaidras naudas darījumus,» sašutis ir viens no lielākajiem privātmežu īpašniekiem Modris Fokerots.

Visu rakstu Mežu īpašniekiem grib dubultu nodokļa likmi lasiet 10. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.