Foto: LETA

Mikrorajonu sakārtošana - joprojām tikai vīzija 

Padomju laikā masveidā būvēto dzīvojamo mikrorajonu pilsētvides sakārtošanai būtu visas iespējas piesaistīt gan ES finansējumu, gan privātas investīcijas. Lielākās problēmas, kas kavē procesu, ir politiskas gribas trūkums, sarežģītā īpašumu struktūra, kā arī pašu iedzīvotāju nespēja vai nevēlēšanās rast kopsaucēju būtiskos jautājumos, uzskata DB aptaujātie eksperti.

Uldis Andersons, 2012. gada 06. augusts plkst. 8:26

Daudzdzīvokļu ēku mikrorajonu kompleksa sakārtošana joprojām visā valstī ir deklaratīvā līmenī. Arī atsevišķi pēdējos gados realizēti vecā dzīvojamā fonda rekonstrukcijas vai jaunu ēku būvniecības projekti pilsētvides kvalitāti šajos rajonos neuzlabo, daudzos gadījumos tiek panākts pat pretējs efekts.

Attīstība šīm ļoti nozīmīgajām pilsētas daļām pēdējos gadu desmitos ir gājusi garām, tā nav radusi vietu ne vien Rīgas, bet arī citu lielo pilsētu mikrorajonos, atzīst Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. «Rīgā 70% iedzīvotāju dzīvo daudzdzīvokļu mājās, un tas ir vērā ņemams skaits, ar ko nevar nerēķināties ne valsts, ne pašvaldības līmenī. Vajadzības ir kliedzošas. Būtu nepieciešama jēdzīga sadarbība valsts, pašvaldības un dzīvokļu īpašnieku līmenī, lai šis process iekustētos. Diskusijas par šo tēmu bijušas daudzas gan profesionāļu, gan lēmuma pieņēmēju vidū, diemžēl reālās darbības nav pārāk daudz,» secina arhitekts.

Šogad Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas sēdē arhitekts un pilsētplānotājs Edgars Bērziņš prezentēja informatīvo ziņojumu Dzīvojamo namu apbūves kvalitātes uzlabošanas iespējas Rīgas pēckara mikrorajonos, kā nākamo soli piedāvājot lokālplānojuma izstrādi konkrētam kvartālam Purvciemā starp Dzelzavas un Ūnijas ielu. Tomēr, kā uzsver Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzēvičs, šis informatīvais ziņojums ir palicis tikai arhitekta biroja darba ietvaros, un šobrīd tas pagaidām ne ar kādiem lēmumiem tālāk nav virzīts. Bez tālākas virzības ir arī savā laikā pēc SIA Rīgas pilsētbūvnieks pasūtījuma izstrādātā Ēku energoefektīvas renovācijas koncepcija Juglai starptautiska projekta Urb Energy ietvaros, ko veica SIA Pilsētmāju pārvaldnieks.

Šobrīd galvenās praktiskās aktivitātes saistāmas ar Latvijā pieejamo Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) programmu, kas sedz 50-60% investīciju ēku renovācijai. Jūnijā no ES fondiem vēl bija pieejami 11,5 milj. latu, turklāt maijā Ministru kabinets apstiprināja papildu finansējumu 15 miljonu latu apmērā. Kopējais siltumnoturības uzlabošanas pasākumiem piešķirtais finansējums ir 47,76 milj. latu. Līdz šā gada 1. jūnijam Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra bija saņēmusi 937 projektu iesniegumus līdzfinansējuma saņemšanai māju renovācijai; savukārt līdz šim pilnībā veikta aptuveni 100 māju siltināšana. Jāpiebilst, ka Rīgā no vairāk nekā 28 tūkstošiem māju daudzdzīvokļu ēkas ir aptuveni 12 tūkstoši. Ekonomikas ministrijas (EM) Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša uzskata, ka siltināšanas programma ir labi «aizgājusi», arī no valsts budžeta saņemtais papildu finansējums nākamajam gadam garantē, ka programma tiks turpināta arī 2013. gadā. Joprojām nav īstas skaidrības par nākamo ES finanšu plānošanas posmu.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2012. gada 03. augusts plkst. 17:41

Eksprezidenta Valda Zatlera dzīvokļa iegādē iesaistītās puses nesniedz skaidru atbildi, vai īpašumā...

2012. gada 03. augusts plkst. 17:30

Pašvaldības ir uzsākušas izmantot tām doto iespēju ierakstīt Kadastra reģistrā...

2012. gada 03. augusts plkst. 8:01

«Godīgi sakot, ja es varētu atkāpties, es par šādu cenu dzīvokli tagad...

2012. gada 03. augusts plkst. 8:00

A/s MB Betons iegādājusies no SIA Betons PR Gulbenes betona rūpnīcu....

2012. gada 02. augusts plkst. 16:59

Kapsulā ar vēstījumu nākamajām paaudzēm jaunās Administratīvā rajona tiesas un Administratīvās...

2012. gada 02. augusts plkst. 16:10

Vairāk nekā sešus miljonus latu vērtajā tramvaja līnijas pagarināšanas projektā...

2012. gada 02. augusts plkst. 14:41

Ambicioziem nekustamā īpašuma investoriem ASV tagad ir iespēja iegādāties pašiem...

2012. gada 02. augusts plkst. 14:11

Par apvienošanos paziņojuši divi privātā kapitāla Liepājas namu apsaimniekotāji,...

2012. gada 02. augusts plkst. 12:50

Programmas Radi Rīgu ietvaros izstrādāts projekts, kas paredz rekonstruēt Dižozolu ielu Ziepniekkalnā,...

2012. gada 02. augusts plkst. 9:14

«Manuprāt, korupcija - tas ir mīts. Konkursos par darbiem valsts ceļu tīklā...