Mintos gadījums parāda institūciju kūtrumu pielāgot likumus finanšu tirgus vajadzībām

2015. gada 20. februāris plkst. 15:39
Autors: Edgars Pīgoznis - Latvijas Privātā un Riska Kapitāla asociācijas valdes priekšsēdētājs
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Nebanku finansētāji ir jāpieskata, taču Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) mēģinājums apturēt Latvijā pirmās savstarpējo aizdevumu platformas Mintos darbu, pamatojot to ar normatīvā regulējuma neesamību, ir tikai kārtējais pierādījums tam, ka Latvijas finanšu tirgu uzraugošās institūcijas nav gatavas pielāgoties globālajām tendencēm, tā vietā cenšoties pieturēties pie novecojoša modeļa, kad vienīgās kredītdevējas bija bankas.

AS Mintos gadījumā var vilkt paralēles ar to, kas pašlaik notiek riska kapitāla jomā. Lai gan Latvijā jau desmit gadus darbojas gan Eiropas Savienības, gan Latvijas valsts finansiāli atbalstīti riska kapitāla fondi, vienīgais tiesiskais nozares regulējums ir latviskota Eiropas Savienības direktīva, bet laikam atbilstoša nacionālā līmeņa normatīvo aktu bāze šajā laikā tā arī nav izstrādāta.

Lai šāda situācija nerastos arī savstarpējo aizdevumu platformu regulēšanā, atbildīgajām institūcijām ir jāmeklē risinājums pēc iespējas ātrāk. Man nav skaidrs, kādēļ PTAC ignorē faktu, ka pēdējos gados pasaulē ļoti strauji ir attīstījušies dažādi alternatīvi kreditēšanas un investīciju pakalpojumu veidi un arī tiem ir jāļauj darboties.

Savstarpējie aizdevumi (angliski peer-to-peer lending) ir tikai viens no neregulēto finanšu pakalpojumu veidiem, tādēļ nav izprotams, vai PTAC mērķis ir maksimāli ilgi saglabāt Latvijā sen novecojušo modeli, kad bankas ir vienīgais aizdevumu izsniegšanas un investēšanas institūcijas, pamatojot to ar patērētāju interesēm. Taču vienas finanšu pakalpojumu nozares aizliegšana nav labākais veids, kā pasargāt patērētājus no negodīgiem komersantiem. Tā vietā regulatoram ir jārada kritēriji, kas nosaka, ka, piemēram, investēšanas pakalpojumus var piedāvāt tikai tādi uzņēmumi, kas ir pierādījuši, ka vēlas darboties ilgtermiņā un godīgi. Kā apliecinājums tam var būt prasības par neatkarības padomes izveidi, kā arī starptautiski atzītu auditoru piesaiste.

Jaunu spēlētāju ienākšana tirgū tikai uzlabotu pakalpojumu klāstu un pieejamību, tāpēc ļoti gribētos redzēt, ka PTAC un nozares regulatori veiklāk reaģē uz izmaiņām finanšu pakalpojumu tirgū.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām