Eirozonas parādu krīze radījusi apstākļus, kuru iespaidā sašķelšanās iespējama ne tikai eirozonā, bet arī plašākā Eiropas Savienībā.
Šādu viedokli Vācijas izdevumam Der Spiegel paudis Itālijas premjerministrs Mario Monti, piebilstot, ka pāris pēdējo gadu laikā saspīlējumi eirozonā jau radījuši psiholoģskas Eiropas sabrukšanas iezīmes, līdz ar ko Eiropai ir smagi jāstrādā, lai kontrolētu situāciju.
Jautāts par situāciju Eiropas ziemeļu un dienvidu valstu attiecībās Eiropas finanšu problēmu risināšanā, M. Monti sacīja, ka situācija «ir ļoti satraucoša, un mums pret to it jācīnās». «Jā, pastāv frontes līnija šajā jomā starp ziemeļiem un dienvidiem, ir abpusēji aizspriedumi,» tā Itālijas premjers.
Eirozonas parādu krīze sākās Grieķijā pirms nedaudz vairāk nekā diviem gadiem. Drīz pēc tam tā pārmetās uz Īriju un Portugāli. Rezultātā visas trīs valstis vērsās pēc palīdzības pie starptautiskajiem aizdevējiem. Nesen šim trijniekam pievienojās arī Spānija, kas prasa atbalstu savu banku glābšanai. Tikmēr arī Itālijā aizņemšanās izmaksas ir strauji pieaugušas, ņemot vērā apjomīgo valsts parāda apjomu.
Tikmēr Itālijas Centrālās banka norāda, ka patlaban Itālijai ārkārtas aizdevums nav nepieciešams.
Kā vēsta BBC, Grieķija ir panākusi «labu progresu» sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem, kuri Grieķijā atgriezīsies šogad septembrī. Jau vēstīts, ka Grieķijai steidzami nepieciešama starptautiskā aizdevuma nākamā daļa, lai valsts spētu tikt galā ar saviem izdevumiem.
Jau ziņots, ka Iepriekš Itālijas premjerministrs Mario Monti sacīja, ka Eiropas vienotajai valūtai nav izdevies veicināt reģiona valstu integrāciju, un tas var kļūt par noteicošu faktoru, kas izraisīs eirozonas sabrukumu. Viņaprāt, izaugsmi iespējams atgriezt ar vienotā tirgus padziļināšanu.
«Eiro kādreiz vajadzēja būt par Eiropas integrācijas kulmināciju, taču tagad tas riskē kļūt par sairuma izraisītāju,» vizītē Somijā sacīja M. Monti. Par iemeslu tam kalpojot eirozonas parādu krīzes izraisīti aizspriedumi un stereotipi, kuri sekmējuši to, ka daļa valstu tiek uzskatītas par tikumīgām, bet daļa – ļaunām, atsaucoties uz Itālijas premjera sacīto, vēsta Wall Street Journal.