Nākamgad autopārvadājumi no Latvijas uz Krieviju saruks vismaz par trešdaļu

Autors: Līva Melbārzde
2010. gada 16. septembris plkst. 16:25

Krievijas Transporta ministrs Igors Ļevitins paziņojis Starptautiskajam Transporta forumam, ka 2011.gadā tiks ievērojami samazināts to daudzpusējo kravas autopārvadājumu atļauju skaits, kas derīgas Krievijas teritorijā.


Par to informē Autotransporta direkcija. Tas nozīmē, ka attiecībā pret šo gadu nākamgad apmēram uz pusi saruks ETMK           (Eiropas Transporta ministru konferences gada vai īstermiņa (30 dienu) atļauja neierobežotam braucienu skaitam starp ETMK dalībvalstīm) atļauju skaits, ar ko Latvijas pārvadātāji varēs braukt uz Krieviju.
Šāds Krievijas lēmums būtiski un negatīvi ietekmēs Latvijas autopārvadājumu tirgu laikā, kad vērojama ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās un pārvadājumu apjoma pieaugums.
Ņemot vērā Krievijas puses pieņemto lēmumu par ETMK atļauju skaita samazināšanu un izvērtējot tās realizēto politiku starptautisko autopārvadājumu jomā, gaidāms, ka 2011.gadā Latvijas autopārvadātājiem iespējas sadarboties ar Krieviju samazināsies vismaz par trešdaļu.


ETMK daudzpusējā kvota ir atļauju sistēma, kas izveidota Starptautiskā Transporta foruma ietvaros. Kvota aptver 43 valstis un tās mērķis ir veicināt autopārvadājumu tirgus liberalizāciju, ekoloģisku transportlīdzekļu izmantošanu un kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanu. Pateicoties šai sistēmai, ievērojami pieaudzis Latvijas pārvadātāju rīcībā esošo EURO IV un EURO V standartiem atbilstošu kravas automašīnu skaits. Domājams, ka pēc minētā Krievijas lēmuma motivācija investēt jaunos ekoloģiskos transportlīdzekļos būtiski samazināsies. Lai atbalstītu tos, kas centušies savu parku atjaunot, pieņemts lēmums, ka Krievijā derīgās ETMK atļaujas būs tikai pārvadājumiem ar EURO IV un EURO V automašīnām.

ETMK atļaujas ir viens no instrumentiem piekļuvei Krievijas autopārvadājumu tirgum. Otrs instruments ir vienreizējās atļaujas starptautiskajiem kravas autopārvadājumiem, ar ko Latvija un Krievija apmainās, pamatojoties uz divpusējo starpvaldību nolīgumu. Jau patlaban pārvadātāji sākuši izmantot 4. ceturksnim paredzētās vienreizējās atļaujas, kuru skaitā iekļautas arī septembrī no Krievijas papildus saņemtās 5500 atļaujas. Ņemot vērā esošo pārvadājumu apjomu, atļauju skaits šim gadam ir nepietiekams.

Par papildu atļauju skaitu un vienreizējo autopārvadājumu atļauju kvotu nākošajam gadam plānots diskutēt Latvijas-Krievijas Kopējās komisijas par starptautiskajiem autopārvadājumiem sēdē, kuru Latvijas puse vēlas organizēt šā gada oktobra beigās vai novembra sākumā.