Nekustamo īpašumu sludinājumu portālos norādītā cena nereti līdz pat 30% pārsniedz reālo tirgus cenu

2011. gada 12. augusts plkst. 8:41
Autors: NOZARE.LV
Dalies ar šo rakstu

Daudzos atklātajos nekustamo īpašumu sludinājumu portālos norādītā īpašumu cena nereti ir līdz pat 30% augstāka par reālo tirgus cenu, norāda LatMLS valdes priekšsēdētāja Olga Zenčika.

«Bieži vien šādu īpašumu īpašnieki saka - man mākleris teica, ka dzīvoklis maksā 50 000 eiro (35 000 latu). Par šo dzīvokli pusgada laikā nav bijis neviena potenciālā pircēja zvana, taču īpašnieks joprojām spītīgi turpina ticēt, ka viņa dzīvoklis maksā 50 000 eiro,» skaidro Zenčika.

Jautāta, vai mākleri melo īpašniekiem un kāpēc tā notiek, Zenčika atbildēja, ka tirgū ir pārāk daudz neprofesionālu, jaunu cilvēku, kuri vienkārši cer dabūt klientu.

«Daļa šo mākleru patiešām tic, ka dzīvoklis varētu maksāt 45 000 līdz 50 000 eiro (no 31 500 līdz 35 000 latu) un, atrodot pircēju par 45 000, īpašnieks piekritīs šai summai. Ir daudzas nekustamo īpašumu firmas, kuras saviem darbiniekiem izvirza uzdevumu - noteiktā laika posmā noslēgt noteiktu skaitu darījumu par noteiktu cenu. Ir daudzas nianses, kas izraisa šādu mākleru rīcību,» sacīja Zenčika.

AS LatMLS, kas Latvijā attīsta un uztur daudzās pasaules valstīs plaši izmantoto multilistinga (Multiple Listing Service, MLS) nekustamā īpašuma sludinājumu sistēmu, nozares uzņēmumi un individuālie mākleri izveidoja 2007.gadā.

MLS ir datubāze, kas dod iespēju pārdevējus pārstāvošajiem mākleriem dalīties informācijā ar pircējus pārstāvošajiem mākleriem. Dažādas darījuma puses un kompānijas pārstāvošie mākleri no konkurentiem kļūst par sadarbības partneriem, nodrošinot augstāku klientu apkalpošanas kvalitāti.

Pakalpojuma pircējam jāmaksā viena starpniecības maksa māklerim, kura pakalpojumus viņš pērk. Šī komisijas maksa tiek sadalīta darījumā iesaistīto mākleru starpā proporcijā 50 uz 50. Vēloties pārdot īpašumu, pietiek noslēgt ekskluzīvo līgumu tikai ar vienu no MLS lietotājiem, lai informācija par objektu būtu pieejama visiem pārējiem MLS datubāzes abonentiem.

LatMLS lielākais īpašnieks ar 30% uzņēmuma daļu ir Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA), pārējās uzņēmuma daļas pieder vairāk nekā 70 nekustamā īpašuma uzņēmumiem un individuāliem mākleriem.

Dalies ar šo rakstu