Nepacietīgie klienti liek kurjeru dienestiem saspringt 

Ātro sūtījumu dienesti cenšas pielāgoties mainīgajiem patērētāju ieradumiem. 2018. gada beigās veiktie pētījumi rāda, ka gandrīz 88 % pircēju ir gatavi papildus maksāt par preču piegādi tajā pašā dienā, bet gandrīz puse pircēju, izvēloties, no kā produktu pirks, to izvēlas pēc piegādes ātruma.

Venipak, 29.4.2019

Šādas tendences ātro sūtījumu dienestiem liek investēt ātrākā preču piegādē. Sabiedrības Venipak vadītājs Justs Šablinsks apgalvo, ka “Same Day Delivery” (piegāde tajā pašā dienā) ir viens no būtiskajiem viņa vadītās sabiedrības pakalpojumu virzieniem kā Latvijā, tā citās Baltijas valstīs.

“2017. un 2018. gadā daudz investējām terminālu attīstībā Lietuvā, Latvijā un Igaunijā – tikai pagājušajā gadā vien atvērām piecus jaunus terminālus Baltijas valstīs, kā arī ievērojami paplašinājām “Pick up” punktu tīklu. Šie jaunumi ļauj garantēt, ka sūtījums adresātu var sasniegt vienas dienas laikā ne tikai Latvijā, bet arī starp valstīm – sūtot sūtījumu no Latvijas uz Igauniju vai Lietuvu,” saka J. Šablinsks.

“Ātrāka un elastīgāka preču piegāde tirdzniecības uzņēmumiem ļauj radīt konkurences priekšrocības. Ja prece ir tāda pati un tās cena praktiski neatšķiras, piegādes laiks ir būtiska priekšrocība cīņā par klientu. Tas īpaši redzams interneta tirdzniecības nozarē, kur liela daļa klientu gribētu preci saņemt jau tajā pašā dienā. Klientu vajadzības auga un iegūst tie tirgus dalībnieki, kas tām pielāgojas,” saka J. Šablinsks.

Eiropas Savienībā un Amerikas Savienotajās Valstīs veikts pētījums rāda, ka 47 % patērētāju lēmumu par preces piegādi pamato ar tās piegādes ātrumu: “Tomēr tas ir tikai sākums, jo preču piegādes tempiem būs jākļūst vēl ātrākiem. Pētījumi parāda, ka gandrīz puse visu pircēju preces vēlas saņemt 1–3 stundu laikā.”

Pašlaik visā pasaulē gandrīz puse tirdzniecības uzņēmumu saviem klientiem rada iespēju preces saņemt vienas dienas laikā, bet tuvākajos divos gados šis skaitlis palielināsies līdz 65 %: “Veiktais pētījums rāda, ka 25 % pircēju atsakās no pirkuma pabeigšanas, ja neredz ātras piegādes iespēju. Pat mēs saņemam zvanus, kad klienti jautā, vai nevarētu paši atbraukt un paņemt preces no noliktavas, jo viņiem šis produkts ir vajadzīgs pēc iespējas ātrāk.”

Arī turpmāk investēs jauninājumos

Pēc Venipak vadītāja teiktā, ja sūtījumus vēlas piegādāt vienas dienas laikā, ļoti svarīga ir kurjeru efektivitāte. Šā iemesla dēļ pasaulē ātro sūtījumu dienesti investē jauninājumos.

“Mūsu pašu viens no pēdējiem inovatīvajiem produktiem, ar kuru vieni no pirmajiem iepazīstinājām Lietuvas tirgu un veiksmīgi uzsākām izmantot jau 2016. gadā, ir Venipak Drive. Šis projekts balstīts “crowdsoursing“ principā, kura būtība ir tāda, ka sūtījumu konkrētam saņēmējam piegādā rūpīgi atlasīti ierindas cilvēki, nevis kurjeru dienesta darbinieki. Pēdējo minēto projektu tālāk veiksmīgi attīstām “tās pašas dienas” piegādes pakalpojuma izpildei.

“Kaut arī jūtam lielu pieprasījumu no uzņēmumiem, tomēr pašlaik preces piegāde tajā pašā dienā visvairāk izplatīta starp pircējiem, kas ir fiziskas personas, tāpēc kurjeri preces visbiežāk piegādā vakaros, klientiem ērtā laikā. Pateicoties projektam Venipak Drive, mēs varam efektīvi, ātri un elastīgi piegādāt preces pircējam. Tādā veidā uzņēmumi, kas izmanto Venipak pakalpojumus, iegūst konkurences priekšrocības attiecībā pret konkurentiem. Šogad šo projektu gatavojamies palaist Latvijā un Igaunijā,” saka J. Šablinsks.

“Dažu gadu laikā projektam Lietuvā pievienojušies vairāk nekā 150 cilvēki, kuri vismaz vienu reizi nedēļā piegādā sūtījumus uz kaimiņu mājām vai apkārtējiem birojiem. Tas mums īpaši palīdz svētku laikā, kad sūtījumu daudzums ievērojami palielinās. Šajā gadā plānojam, ka cilvēku, kuri piedalās Venipak Drive projektā, skaits pieaugs divas reizes, un šis projekts veiksmīgi startēs arī Latvijā,” saka J. Šablinsks.