Newsec: jauno biroju telpu tirgus noslāņojas

2011. gada 02. maijs plkst. 13:05
Dalies ar šo rakstu

Lai arī šobrīd Rīgā vidējais brīvo biroju platību īpatsvars joprojām ir augsts (22 –25%), veiksmīgākie projekti spēj piesaistīt jaunus nomniekus, norāda nekustamo īpašumu kompānija Newsec.

Noteicošie faktori nomnieku piesaistē biroju segmentā bez iespējami zemākām nomas izmaksām ir biznesam piemērota atrašanas vieta, augsta ēkas kvalitāte, pārdomāta koncepcija, autostāvvietu nodrošinājums un profesionāla pārvaldīšanas politika.

«Apsaimniekošanas izmaksas var būtiski ietaupīt, biroju būvniecībai izmantojot kvalitatīvus materiālus, tad remonts un apkope prasa mazāk laika un resursu. Komunālās izmaksas ievērojami samazina energoefektīvie risinājumi – fasādes un jumta siltumizolācija, logu un durvju kvalitāte u.c. Rezultātā, kaut arī komforts maksā naudu, iespēja ietaupīt nezaudējot kvalitātē bieži noteic potenciālo nomnieku izvēli,» raksturo Newsec Latvija izpilddirektore Olga Kozina.

Šobrīd augstākās klases biroju nomnieki pieprasa arī funkcionālitāti un racionālas biroju izmantošanas iespējas. Racionāli ieplānotas lietderīgo un koplietošanas platību proporcijas tieši ietekmē ekspluatācijas izmaksas un attiecīgi nomnieku kopējo biroja izmaksu slogu, viņa atgādina. Kā veiksmīgu jauno projektu piemēru O. Kozina nosauc rekonstruētu ēku Zaļā ielā 1, Rīgas centrā. Šobrīd ēkā līgumus par biroju telpu nomu jau parakstīja starptautisks zāļu ražotājs Mepha, Creative Media Services, IT kompānija Soft – FX u.c.

Pēc O. Kozinas domām, krīze diezgan krasi nošķīrusi salīdzinoši labākus projektus no mazāk veiksmīgiem. Joprojām ir daži projekti, kur pieejamas brīvas platības, kā arī ir tādi, kuros pat īpašniekam uzturot salīdzinoši augstu nomas maksu, tiek slēgti jauni nomas līgumi un platības pakāpeniski tiek aizpildītas.

Kaut arī Rīgā joprojām ir daudz brīvu biroja telpu, tiem uzņēmumiem, kas vēlētos nomāt lielas platības (2000 – 6000 m2), pieejamo telpu izvēle ir ierobežota. Tā kā šobrīd būvniecība notiek tikai objektos, kur būs pieejamas biroju telpas (Z–Towers un Jupiter Centre), dažu nākamo gadu laikā kādā brīdī, tirgum aktivizējoties, var izveidoties arī kvalitatīvu biroju platību trūkums, prognozē Olga Kozina.
 

Dalies ar šo rakstu