No šokolādes līdz seksam 

«Nav skaistā stāsta par to, kā man sapnī atnāk biznesa ideja. Uzņēmums radās ļoti racionālu apsvērumu dēļ,» DB izdevumam Biznesa Plāns stāsta ventspilnieks Gvido Grīnbergs, kurš prot pārdot interaktivitāti

Raivis Bahšteins, 2018. gada 04. janvāris plkst. 9:05

Interaktivitātes nozare pasaulē ir ļoti plaša un zinātnes centru ir ārkārtīgi daudz, bet nedz Latvijai, nedz Lietuvai sava zinātnes centra kā nav, tā nav, kamēr Igaunijā jau ilgstoši darbojas Latvijas iedzīvotājiem labi zināmais AHHAA.

Aspired strādā piecus gadus, un šajā laikā izkristalizējušies trīs darbības pamatvirzieni. Galvenais – ražot interaktīvus eksponātus muzejiem un zinātnes centriem. Vēl tiek organizētas tehniski radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem – visā Latvijā. Aspired klāstā ir ap 30 radošo darbnīcu, to saturu izstrādājusi uzņēmuma komanda. Pērn darbnīcās piedalījušies jau vairāk nekā 12 tūkstoši bērnu. Trešais virziens ir muzeju un zinātnes centru konsultēšana par to, kā veidot interaktīvus eksponātus – kā ar eksponātiem pilnvērtīgāk uzrunāt apmeklētāju. Gvido uzņēmuma mājaslapā, skaidrojot, kas īsti ir interaktivitāte, citē kādu konfūcisma atziņu: «Pastāsti, un es aizmirsīšu, iemāci, un es varbūt atcerēšos, ļauj man pamēģināt, un es sapratīšu».

Gvido atceras, ka, sākot biznesu, jutis, ka interaktivitāte varētu pārņemt arī Baltijas valstis. Latvijā šī niša faktiski bija brīva, kamēr citur Eiropā un pasaulē ir uzņēmumi ar vairāku gadu desmitu pieredzi, kas nodarbojas ar interaktīvo eksponātu ražošanu. Turklāt daudzviet pasaulē darbojas zinātnes centri, kamēr Latvijā valsts mēroga zinātnes centra nav vēl šodien. Šajā faktā saozdams biznesa iespēju, Gvido sāka aizrautīgi darboties mērķa labā, un drīz tapa pirmie eksponāti. Sākotnēji, veidojot produktu prototipus, jaunais uzņēmums darbojies biznesa inkubatorā. Tālāk viss noticis pamazām. Gvido entuziastiski darbojies viens pats, bet pašlaik uzņēmuma komandu veido jau deviņi cilvēki. Tā kā pienākumu pašlaik jau ir vairāk nekā darba roku un darba galvu, tad daudzus darbus veic ārpakalpojuma speciālisti, uz konkrētiem projektiem piesaistot, piemēram, programmētājus vai dizainerus.

Aspired klientu vidū pamatā ir dažādi Latvijas muzeji, piemēram, Raiņa muzejs Jasmuiža vai Ludzas Lielā sinagoga. Drīzumā pēc rekonstrukcijas tiks atvērts Latvijas Bankas apmeklētāju centrs Naudas pasaule, kur Aspired komanda veidojusi interaktīvus multimediju eksponātus, ventspilnieki izstrādājuši to programmatūru. Cits sabiedrībā populārs Aspired klients ir Laimas šokolādes muzejs, arī tam veidoti interaktīvi eksponāti. No novembra Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā ir apskatāma izstāde Depresija: no pagātnes līdz mūsdienām. «Projekta ieviešanā pat nebija prasības par to, ka tur jābūt kādam interaktīvam eksponātam, vienkārši tika prasīta informācijas pasniegšana, sākot no senākiem laikiem un beidzot ar mūsdienām. Uzreiz sapratām, ka gribam šim projektam radīt lielāku pievienoto vērtību – tieši ar interaktivitāti. Papildus baneriem un plakātiem, kas skatītājam stāsta izstādes vēstījumu, radījām arī sešus interaktīvus eksponātus. Šī izstāde būs apskatāma līdz nākamā gada oktobrim, tad to nomainīs izstāde par seksuālo un reproduktīvo veselību, un arī pie tās mēs strādāsim,» darbības jomu iezīmē Gvido.

Visu rakstu lasiet DB izdevumā Biznesa Plāns. Žurnālu var iegādāties, klikšķinot šeit.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2017. gada 14. decembris plkst. 11:33

AS «Swedbank» un SIA «Rīgas ūdens» ir parakstījuši aizdevuma līgumu 5 miljonu eiro...

2017. gada 13. decembris plkst. 11:15

Reģionu slimnīcām rezidenti ir jāuzrunā jau pašā studiju sākumā. Ārstu un medmāsu...

2017. gada 13. decembris plkst. 6:33

Jaunas mediju grupas All Media Baltics izveidošana šogad satricināja reklāmas vidi, bet...

2017. gada 12. decembris plkst. 14:44

Latvijai kā darījumu tūrisma jeb MICE nozares galamērķim ir daudzsološa nākotne, otrdien...

2017. gada 12. decembris plkst. 11:14

Eiropas kopbraukšanas pakalpojumu platforma Taxify šodien uzsākusi darbību arī Sidnejā, Austrālijā....

2017. gada 11. decembris plkst. 14:51

Sūtījumu pārvadātājs «DPD Latvija» paplašina Pickup piegāžu tīklu jeb iespēju automatizēti...

2017. gada 11. decembris plkst. 8:47

Ātrās apkalpošanas restorānu tīkla «Kebabs Fix» īpašnieks SIA «Kebabs Fix» plāno samazināt...

2017. gada 08. decembris plkst. 12:00

Fotoradaru uzturēšanas izmaksas pieaug, biznesa informācijas portālam db.lv pastāstīja Ceļu satiksmes...

2017. gada 06. decembris plkst. 13:17

Bārddzinis un frizieris Edgars Voskoboiņikovs un uzņēmējs Elgars Roga vīriešu frizētavā «Windcut...

2017. gada 05. decembris plkst. 17:43

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) šogad deviņos mēnešos strādājusi ar gandrīz 33,5...