Nodokļu izvērtējumā risinājumus nesagaida

2016. gada 15. decembris plkst. 7:00
Autors: Aļona Zandere
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmēji Pasaules bankas ieteikumus par nodokļu izmaiņām dēvē par atrautiem no reālās vides Latvijā, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Nodokļu sistēma Latvijā ir pamatīgu problēmu ieskauta - to norāda ne tikai Latvijas iedzīvotāji, bet arī Pasaules bankas (PB) un arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperti.

Trešdien notikušajā Nodokļu maksātāju forumā PB prezentēja savu izvērtējumu par Latvijas nodokļu politiku. Tās skatījums ir jo īpaši svarīgs, jo nākamā gada 1. aprīlī būs jāapstiprina jaunā Latvijas nodokļu stratēģija.

PB vecākā eksperte Emīlija Sinota uzsvēra, ka ir jāsamazina nodokļi darbaspēkam ar zemiem ienākumiem. Viņa runāja arī par nodokļu ieņēmumu palielināšanu, paaugstinot likmes, paplašinot nodokļu bāzi, kā arī veicinot nodokļu nomaksu. Bankas eksperti pārliecināti, ka nodokļu sistēma ir jāredz kompumā, nevis jāaplūko katrs nodoklis atsevišķi. Runājot par mikrouzņēmuma nodokli, PB norāda, ka šis režīms ir veids, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, turklāt tas negatīvi ietekmē sociālo nodorošinājumu.

Uzņēmēju organizācijas gan uzsver, ka PB ziņojums ir atrauts no reālās situācijas. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes priekšsēdētājs Aigars Rostovskis sarunā ar Dienas Biznesu retoriski jautā, vai Latvijai bija vajadzīgs maksāt 300 000 eiro, lai saņemtu šo pētījumu. «Tāpat jautājums ir par to, kāds bija šī pētījuma uzstādījums. Cik man zināms, tad faktiski šo vienošanos ar Pasaules banku iniciēja iepriekšējā Straujumas valdība. Pasaules bankai tika dots uzdevums parādīt, kādā veidā samazināt sociālo nevienlīdzību. Pasūtījumā nebija lūgts izpētīt, kā mums attīstīt ekonomiku. Līguma parakstīšanas brīdī aicināju premjeru iepauzēt, jo mana pārliecība ir tā, ka mums pašiem Latvijā ir pietiekami daudz gudru un pieredzējušu cilvēku ar starptautisku praksi, kas var izveidot labāku regulējumu. Mēs zinām, ka daudz kur pasaulē šādi Pasaules bankas risinājumi ne pie kā laba nenoved. Savukārt, labā ziņa ir tā, ka šis process ir izraisījis debati,» skaidro A. Rostovksis.

Visu rakstu Nodokļu izvērtējumā risinājumus nepiedāvā lasiet ceturtdienas, 15.decembra laikrakstā Dienas Bizness!

 

Dalies ar šo rakstu