Nodokļu zaudējumi no kontrabandas cigaretēm – 80 miljoni latu gadā

2011. gada 20. janvāris plkst. 11:49
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Latvijā nemuitoto cigarešu apjoms ir aptuveni 40% no kopējā tirgus, kas budžetam ik gadu rada zaudējumus vismaz 80 milj. Ls apmērā, bet tirgotājiem – vairāk nekā 5 milj. Ls apmērā.

«Iedzīvotāji, izvēloties legālus produktus, un valsts, pārdalot resursus mērķtiecīgākai kontrabandas apkarošanai, var rast trūkstošos līdzekļus, lai valsts budžeta veidotāji nebūtu spiesti «nogriezt» pensijas vai sociālos pabalstus,» norāda British American Tobacco Latvia korporatīvo attiecību vadītāja Marita Jansone.

Uzņēmums arī uzsver, ka nelegālā cigarešu tirdzniecība ir visu ES valstu valdību un legālās tabakas industrijas lielākais drauds, jo ik gadu aptuveni 100 miljrd. cigarešu kontrabandas ceļā tiekot transportētas pa Eiropu. Savukārt legālā industrija un vietējie dalībvalstu uzņēmumi katru gadu zaudējot aptuveni 700 milj. eiro, cīnoties ar nelegālās tirdzniecības sekām.

Tādēļ uzsākta informatīvā kampaņa Kurš ir galvenais? (Who's in control?). Tās laikā kinoteātros pirms filmām tiks demonstrēts videomateriāls, skaidrojot noziedzīgo grupējumu darbību, kas pārvalda nelegālo tirgu.

Jāatgādina, ka nelegālo cigarešu tirgus ietekmē 2009.gada nogalē British American Tobacco Latvia slēdza cigarešu ražotni Latvijā.

DB jau rakstīja, ka no visa kopējā kontrabandas cigarešu apjoma gadā tiek izņemti aptuveni 16%, bet vidēji Eiropas Savienībā šie rādītāji esot 5% līdz 8%. Kopumā pagājušajā gadā VID izņēmis vairāk nekā 77 milj. cigarešu, tādējādi novēršot vairāk nekā 11 milj. eiro kaitējumu valsts budžetam. Salīdzinot ar 2009. gadu, skaits ir pieaudzis par vairāk nekā 25 milj.

Salīdzinājumam VID Muitas kriminālpārvaldes vadītājs Marjans Burijs norāda, ka lielajā jūras konteinerā ietilpst 8-9 milj. cigarešu. VID pārstāvis arī piebilst, ka administratīvajā līmenī katru gadu tiek izņemti ap 6 milj. cigarešu. Salīdzinājumā ar pagājušā gada sākumu decembrī nelegālā cigarešu tirgus daļa samazinājusies no 35% līdz 21% – 24%.
 

Dalies ar šo rakstu