Noraida likumprojektu, kas varētu kavēt Parex sadalīšanu

2010. gada 06. maijs plkst. 14:41
Autors: Guna Gleizde
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Saeimas Budžeta komisija noraidījusi Saskaņas centra iesniegtos grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas varētu kavēt Parex bankas restrukturizāciju un garantēt bijušo bankas akcionāru noguldījumu drošību.

Lemjot par likumprojekta virzīšanu Saeimā pirmajam lasījumam, pieci komisijas deputāti balsoja «par» , seši - «pret», bet divi parlamentārieši atturējās. «Par» balsoja Saskaņas centra, PCTVL un LPP/LC deputāti, kā arī Kārlis Leiškalns, kurš pārstāv Tautas partiju.

Savukārt Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Teodors Tverijons norādīja, ka valstij ir pietiekami daudz instrumentu, kā pašai sevi kontrolēt. Iesaistīt Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) ir neadekvāti, jo ar šo instrumentu varēšot «dot pa galvu» arī privātajām bankām. Viņš aicināja likumdevējus atrast citus viedus, kā palielināt caurskatāmību Parex bankas restrukturizācijā.

Lai gan komisija likumprojektu noraidījusi, desmit Saeimas deputāti var aicināt to atkal iekļaut parlamenta darba kārtībā.
Kā ziņots, grozījumi, kas iepriekš tika nodots skatīšanai komisijā ar vienotu opozīcijas deputātu atbalstu, paredz, ka kredītiestāžu restrukturizācijas un īpašnieku maiņas gadījumā, bankai jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisijas (FKTK) atļauja.

Izmaiņu rosinātāji neslēpj, ka šie grozījumi radīti saistībā ar Parex sadalīšanas plānu. Likumprojekts paredz, ka pēc šīs bankas sadalīšanas abām tās daļām jābūt kredītiestādēm un jāspēj izpildīt visas prasības, kas attiecas uz kredītiestādēm, piemēram, kapitāla pietiekamība.

Lai šādas prasības nodrošinātu attiecībā uz «slikto banku», kas radīsies nodalot un iznesot jaunā bankā «labos» Parex aktīvus un pasīvus, valstij tajā būs jāinvestē vēl vismaz 150, iespējams, pat 200 milj. Ls, iepriekš skaidroja Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.

Saistībā ar šiem grozījumiem tika sasaukta Saeimas Nacionālās drošības komisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde, kurā tika uzklausīts drošības iestāžu ziņojums. Tajā deputāti noskaidrojuši, ka šis likumprojekts varētu būt virzīts Parex bankas bijušo akcionāru labā, liecina DB rīcībā esošā informācija.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām