Bankas

Nordea finanšu tirgus uzraugus dara tramīgus

Didzis Meļķis, 04.01.2017

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ziemeļvalstu lielākās bankas pārstrukturēšanās pasākumi atsevišķus finanšu tirgus uzraugus dara tramīgus

Dānijas un Somijas banku regulatori izteikuši bažas, ka restrukturētā Nordea attiecīgajos tirgos saglabā savu nozīmīgumu, reizē kļūstot grūtāk uzraugāma, raksta Bloomberg. Ar 657 miljardu eiro kopējo aktīvu apjomu 2016. gada trešajā ceturksnī Nordea ir lielākā banka Ziemeļvalstīs. Jaunā gada sākumā ir stājusies spēkā bankas veiktā konsolidācija – pārrobežu saplūšana, kas līdz ar izrietošām pārmaiņām uzraudzības režīmā licis dāņu un somu tirgus uzraugiem izteikt bažas par finanšu stabilitāti reģionā.

Stokholmā, Helsinkos un Kopenhāgenā kotētā Nordea kā vienota banka ir izveidojusies 20. gadsimta beigās saplūšanu un pārņemšanas darījumu sērijā no somu, dāņu, norvēģu un zviedru bankām. Pēdējā laikā banka reorganizē savu darbību, kas acīmredzot ir vērsts uz tirgus pozīciju stiprināšanu un darbības optimizāciju. Atšķirīgos tirgos tas izpaužas dažādi. Baltijā pašlaik aizvien norit Nordea un DNB bankas apvienošanās process, un kopš oktobra beigām Latvijas Konkurences padome izskata zviedru Indy AB pieteikumu par izšķirīgās ietekmes iegūšanu DNB Baltija un Nordea Baltija. Konkurences padomei lēmums ir jāpieņem līdz februāra beigām.

Nordea īpašnieku sastāvs ir ļoti raibs un pēc bankas pašas publiskotajiem datiem tās lielākā daļa – 21,3% ‒ pieder Helsinku biržā kotētajai Somijas apdrošināšanas kompānijai Sampo. Par spīti bažām, Ziemeļvalstu atbildīgās instances ir apstiprinājušas bankas reorganizāciju, ar ko banka pati cita starpā plāno uzlabot arī savu pārvaldību. Vēl nesen Nordea ir bijušas problēmas ar naudas atmazgāšanas regulējumu ievērošanu, un tā figurēja arī «Panamas papīros» kā nodokļu optimizācijas starpniece. Šī negatīvā publicitāte ir atainojusies arī investoru vērtējumā un tās akciju cenā.

Visu rakstu Lielie zari biedē regulatorus lasiet 4. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.