Nozare brēc pēc investīcijām

2017. gada 21. jūnijs plkst. 8:33
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Latvijā izteikti dominē ļoti mazi apstrādes rūpniecības uzņēmumi jeb mikro uzņēmumi, kuros ir neliels nodarbināto skaits. Šāda veida uzņēmumi parasti ir mazāk efektīvi, un tiem ir grūtāk attīstīties

Nozares izaugsmes izaicinājumus un attīstības potenciālu intervijā DB iezīmē Finanšu ministrijas Tautsaimniecības analīzes departamenta makroekonomikas analītiķe Diāna Ondža.

Fragments no intervijas:

Neskatoties uz nozīmīgo lomu tautsaimniecībā, apstrādes rūpniecību pamatā veido nelieli uzņēmumi. Kā šī tendence attīstījusies, un kā tā varētu mainīties?

Mazajiem uzņēmumiem ir grūtāk attīstīties, ko nosaka, piemēram, resursu trūkums, kā rezultātā mikro uzņēmumu konkurētspēja ir vājāka. Turklāt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas pētījums parāda, ka lielākajā daļā OECD valstu, tai skaitā Latvijā, tieši apstrādes rūpniecības nozarē īpaši izteiktākas ir produktivitātes atšķirības starp mikro un lielajiem uzņēmumiem, nekā tas ir, piemēram, pakalpojumu sektorā. To daļēji nosaka fakts, ka apstrādes rūpniecība ir kapitālietilpīga nozare, kur ražošana lielos apjomos ir ekonomiski izdevīgāka. Produktivitāte ir svarīgs ekonomiskais rādītājs, kas atspoguļo ražošanā izmantoto resursu efektivitāti. Makro līmenī augstāka produktivitāte veicina tautsaimniecības izaugsmi, konkurētspēju, kā arī sekmē iedzīvotāju dzīves līmeņa uzlabošanos.

Par pamatu ņemot Eurostat klasifikāciju par uzņēmumu lielumu, no visiem 2015. gadā reģistrētajiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem 81,7% klasificējas kā mikro uzņēmumi ar nodarbināto skaitu līdz deviņām personām. Tam sekoja 13,6% mazo uzņēmumu (10-49 nodarbinātie), vien 4,2% vidēji lielo uzņēmumu (50-249 nodarbinātie) un tikai 0,5% jeb 53 lielie apstrādes rūpniecības uzņēmumi ar strādājošo skaitu virs 250 personām. Mikro uzņēmumu skaitam pēdējos gados ir tendence pieaugt, kas saistāms ar pēckrīzes laikā ieviesto mikrouzņēmumu nodokļa režīmu, savukārt pārējo uzņēmumu grupu īpatsvars pakāpeniski sarūk. Turpmākās izmaiņas šajā kontekstā būs atkarīgas no dažādu faktoru kopuma, tai skaitā uzņēmējdarbības un investīciju vides, nodokļu politikas u.c.

Visu interviju Nozare brēc pēc investīcijām lasiet 21. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu