Nozares eksperti: Notiekošais ap ss.lv radījis sašutuma vētru IT nozarē

2017. gada 07. augusts plkst. 16:58
Autors: LETA
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Notiekošais ap sludinājumu portālu ss.lv radījis sašutuma vētru informācijas tehnoloģiju nozarē (IT), kas ir neizpratnē - «kā var ienākt prātā apturēt veiksmīgi strādājošu, priekšzīmīgu nodokļu maksātāju», šodien žurnālistiem sacīja augsto tehnoloģiju uzņēmuma SIA Inbokss īpašnieks Andris Griķis, uzsverot, ka šādā situācijā IT uzņēmumi var aiziet no Latvijas jurisdikcijas, lai pasargātu savu biznesu.

Viņš norādīja, ka IT nozare ir ārkārtīgi sensitīva, pasaulē ir vērojamas milzīgas rūpes par šādām kompānijām, bet Latvijā valdības klusēšana par notiekošo ap ss.lv izraisa neizpratni. «Sajūtot šādu valsts attieksmi, Latviju pametīs pēdējie strādājošie IT uzņēmumi,» uzsvēra Griķis.

«Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieprasīja lielu daļu datu bāzes, taču SIA Internet to apstrīdēja Administratīvajā tiesā, uzskatot to par administratīvo aktu. Šādā situācijā apturēt portāla darbību ir nepieņemami. VID rīcība ir visneiedomājamākais signāls, ko valsts var sūtīt saviem IT uzņēmējiem,» sacīja Griķis.

Savukārt SIA TV net valdes loceklis Juris Mendziņš norādīja, ka VID no Internet pieprasīja pietiekami lielu lietotāju datu bāzes daļu, taču likumā Par nodokļiem un nodevām teikts, ka jāsniedz informācija tikai un vienīgi par pašu nodokļu maksātāju.

«ss.lv šādu pieprasījumu pārsūdzēja tiesā. Ja tiesa šo prasību ir pieņēmusi, tad administratīvais akts ar to brīdi nav spēkā. Ja šajā brīdī kāds pieņem lēmumu bloķēt portālu, tas atgādina roku izgriešanas taktiku no 90.gadiem. Turklāt, nekādu īpašu citu datu, kā tie, kas redzami publiski, portāla rīcībā nav un VID var redzēt šos publiskos datus,» sacīja Mendziņš.

«Likums it kā nosaka, ka vajag sniegt VID prasīto informāciju, bet strīdīgs jautājums ir lietotāju datu aizsardzība, jo ss.lv lietotāju dati ir uzņēmuma informācija, kura viņiem ir jāaizstāv. Portālā ir redzami publiski pieejami dati, ko VID viegli var pārbaudīt. Pusgadu uzņēmums par šo tēmu sarakstījās ar VID, bet tad pēkšņi 1.augustā VID nolēma aizvērt portālu,» neizpratni pauda Inbokss valdes loceklis Jevgenijs Kuzņecovs.

Viņš norādīja, ka interneta produktiem nav svarīgi, kur atrasties, tie var atrasties jebkurā valstī, piebilstot, ka precedenti ar IT uzņēmumu aiziešanu no Latvijas jurisdikcijas jau ir bijuši, piemēram, sportacentrs.com.

Kuzņecovs arī pauda neizpratni, ka, piemēram, plaši izskanējušajā Gan Bei lietā uzņēmums, neskatoties uz VID ierosināto krimināllietu par PVN izkrāpšanu, ne uz vienu dienu nav pārtraucis darbību, bet ss.lv gadījumā tiek aizvērts domēns un pārtraukta saimnieciskā darbība.

«Šajā gadījumā VID izvēlējās zaudēt divus miljonus eiro nodokļos un iegūt 500 000 eiro, kas it kā ir mēģināti noslēpt. Jājautā, vai VID tiek izmantots uzņēmuma vērtības samazināšanai, konkurences samazināšanai?» jautāja Kuzņecovs.

Savukārt datu apmaiņas, glabāšanas un publicēšanas servisa Failiem.lv īpašnieces SIA Files.fm īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Jānis Viklis uzsvēra, ka IT risinājumi var viegli aiziet no Latvijas jurisdikcijas. «Portāla ss.lv pāriešana uz ss.com ir mēģinājums saglabāt savu biznesu nevis mēģinājums ieriebt VID. Vai VID uzņemsies atbildību par valstij radītajiem zaudējumiem, ja zaudēs tiesā pret ss.lv īpašniekiem?» vaicāja Viklis.

Zvērināts advokāts Jānis Zelmenis piebilda, ka patlaban ss.lv juridiskā pozīcija ir diezgan stipra. «Pareizākais, ko VID tagad varētu darīt - būtu jāatceļ rīkojums par Internet saimnieciskās darbības apturēšanu un portāla ss.lv bloķēšanu, jāuzraksta sakarīgu informācijas pieprasījumu un tad šo problēmu jārisina caur tiesu,» piebilda Zelmenis.

Kā ziņots, VID nolēmis apturēt Latvijas lielākā sludinājumu portāla ss.lv darbību saistībā ar tā atteikšanos sniegt informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. VID apturējis arī ar ss.lv īpašniekiem saistītā uzņēmuma SIA Internet saimniecisko darbību. Internet 1.augustā pieņemto VID lēmumu par Internet saimnieciskās darbības apturēšanu 3.augustā ir pārsūdzējusi VID ģenerāldirektorei Ilzei Cīrulei.

VID nosūtītajā pieprasījumā par sludinājumu portāla ss.lv bloķēšanu minēta vēl virkne ar SIA Internet saistītu domēna vārdu. Bez ss.lv iesnigumā minēti arī 2000.lv, auto.lv, dch.lv, dorfman.lv, doska.lv, firenet.lv, ftp.lv, inet.lv, internet.lv, kasko.lv, madam.lv, moneta.lv, multisistema.lv, myphoto.lv, netmail.lv, noma.lv, octa.lv, pulse.lv, showbar.lv, sludinajumi.lv, sound.lv, sys.lv un titans.lv.

TEV VARĒTU INTERESĒT ARĪ:

ss.lv jurists: VID informācijas pieprasījumam no ss.lv patlaban nav pamata

Viedoklis: ss.lv spēlē ļoti nopietnu lomu pelēkās ekonomikas uzturēšanā

SS.LV domēna vārds ir atslēgts

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām