Nožēlojamie darba apstākļi iPhone ražotnēs Ķīnā

2013. gada 30. jūlijs plkst. 11:30
Autors: Db.lv
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Darba apstākļi Apple piegādātāja Pegatron ražotnēs Ķīnā ir vēl sliktāki nekā skandalozajās Foxconn rūpnīcās, atklājusi organizācija China Labor Watch. Ražotnēm, kurās konstatēti pārkāpumi, Apple šogad palielinājusi pasūtījumu skaitu.

Organizācija atklājusi vismaz 86 gadījumus, kad pārkāpta darba likumdošana, tostarp 36 juridiskus un 50 ētiskus pārkāpumus. China Labor Watch konstatējusi atklājusi dažāda veida pārkāpumus – darbaspēka ļaunprātīga izmantošana, diskriminācija pieņemot darbā, sieviešu tiesību pārkāpumi, nepilngadīga darbaspēka izmantošana, darba līgumu pārkāpumi, nepietiekama darbinieku apmācība, pārmērīgas darba stundas, nepietiekams atalgojums, slikti darba un sadzīves apstākļi, vadības ļaunprātīga rīcība un vides piesārņošana.

Organizācija norāda, ka darba apstākļi Pegatron ražotnēs pārkāpj gan starptautisko un Ķīnas likumdošanu, gan arī pašas kompānijas Apple sociālās atbildības kodeksu. Lai gan Apple maijā pavēstīja, ka noslēgusi vienošanos ar 99% savu piegādātāju par 60 stundu darba nedēļu, kas gan ir Ķīnas likumdošanas pārkāpums, jo šajā valstī pastāv 49 stundu darba nedēļa, China Labor Watch pārbaudītajās rūpnīcās vidēji nedēļā darbinieki strādājuši 66 līdz 70 stundas. Rūpnīcu darbinieki strādājuši vidēji 11 stundas diennaktī un saņēmuši 1,5 ASV dolārus par stundu.

Darba apstākļi esot tik slikti, ka darbinieki regulāri pamet ražotnes – vienā rūpnīcā nedēļas laikā no 110 jaunajiem strādniekiem, trīsdesmit uzrakstījuši atlūgumus.

Kompānija Apple atzinusi, ka Pegatron ražotnēs pastāv atsevišķi darba likumdošanas pārkāpumi un solījusi veikt izmeklēšanu, vienlaikus norādot, ka kopš 2007. gada šīs kompānijas rūpnīcās jau veikusi 15 auditus.

Līdz šim pārkāpumi Pegatron ražotnēs nav izpelnījušies ievērojamu pasaules uzmanību, jo, salīdzinājumā ar Foxconn, ir neliels Apple piegādātājs. Tomēr paredzams, ka tas drīzumā mainīsies, un analītiķi aplēsuši, ka Pegatron rūpnīcās Ķīnā tiek izgatavota trešā daļa pasaules iPhone un iPad ierīču, vēsta Wall Street Journal. Pieaugot pasūtījumu skaitam, Pegatron palielinājis darbaspēka skaitu no 50 tūkstošiem martā, līdz aptuveni 70 tūkstošiem jūlijā. Lielu daļu savu darbinieku Pegatron, iegūst izmantojot personāla kompāniju pakalpojumus.

Dalies ar šo rakstu