Enerģētika

OIK atcelšanas datums vēl nav zināms

Armanda Vilcāne, 12.03.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas atcelšana ir komplicēts jautājums, kas, visticamāk, netiks atrisināts tuvāko nedēļu laikā.

To pēc tikšanās ar ekonomikas ministru Ralfu Nemiro DB norāda vairāki enerģētikas nozares pārstāvji un eksperti. Iesaistītās puses prognozē, ka līdz 31. martam Ekonomikas ministrija (EM) nāks klajā ar piedāvājumu situācijas risināšanai, taču šobrīd nav skaidrs, kāds būs tā saturs. Jau ziņots, ka gada sākumā Saeima atbalstīja lēmuma projektu par OIK atcelšanu, kurā deputāti aicināja EM steidzami izstrādāt tiesību aktus OIK atcelšanai no šā gada 31. marta. Ekonomikas ministrs aģentūrai LETA uzsvēris, ka EM izpildīs Saeimas doto uzdevumu un noteiktajā laikā iesniegs priekšlikumus OIK likvidēšanai, bet lēmums par OIK atcelšanas datumu būs jāpieņem parlamentam.

Apkopos un izvērtēs

EM šobrīd strādā pie normatīvo aktu sagatavošanas Saeimas dotā uzdevuma izpildei, paralēli darbam konsultējoties arī ar dažādām iesaistītajām pusēm, informē ministrijā. Zināms, ka, lai pārrunātu OIK un elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OI) un garantētās maksas par elektrostacijā uzstādīto jaudu atbalsta sistēmas atcelšanas praktiskos apsvērumus, ekonomikas ministrs ticies ar Ārvalstu investoru padomes, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK), Būv- materiālu ražotāju asociācijas, Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācijas (LAEF), Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP), Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas (LSUA), Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas (LEEA) pārstāvjiem, kā arī AS Latvenergo, AS Sadales tīkls (ST), AS Augstsprieguma tīkls (AST), AS Enerģijas publiskais tirgotājs, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) un Finanšu ministrijas pārstāvjiem.

EM aicinājusi minētās institūcijas rakstveidā sniegt vērtējumu par to, kādu ekonomisko un tiesisko ietekmi potenciāli varētu radīt OIK atcelšana ar 2019. gada 31. martu, kā arī šāda lēmuma potenciālo ietekmi uz energoapgādes sistēmu. «EM apkopos un rūpīgi izvērtēs visu pušu viedokļus pirms risinājuma virzīšanas valdībā, lai Ministru kabinets varētu pieņemt valstiski izsvērtu lēmumu,» norāda EM. R. Nemiro medijiem uzsvēris, ka EM ir valsts institūcija, kurai jārīkojas atbildīgi, tāpēc, domājot par šo jautājumu, jāņem vērā gan OIK atcelšanas tiesiskie riski, gan ietekme uz budžetu, ārpolitiku, iekšpolitiku, enerģētikas drošību un citiem aspektiem. «To visu izvērtējot, būs iespējams saprast, kāds varētu būt OIK atcelšanas potenciālais risinājums un kādi riski,» atklāj ministrs.

Skaidrības nav

Likvidēt OIK līdz 31. martam nav iespējams, jo tas radīs ievērojamus zaudējumus Latvijas tautsaimniecībai, uzskata LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis. «Atbalstam atjaunojamo energoresursu (AER) izmantošanai enerģētikā nevajadzētu pārsniegt 0,3% no iekšzemes kopprodukta, taču Latvija nevar būt vienīgā valsts Eiropas Savienībā (ES), kur šāda atbalsta nav vispār,» skaidro G. Vilnītis, piebilstot, ka OIK maksājums elektroenerģijas lietotājiem būtu atceļams ne ātrāk kā no 2020. gada 1. janvāra. «Jāapzinās, ka, likvidējot AER izmantotājus elektroenerģijas ražošanā, palielinātos tīklu zudumi un augtu tīklu izmaksas. Lai nodrošinātu elektroenerģijas pietiekamību un tirgus cenas stabilitāti, finansējums par uzstādītajām jaudām būtu jānodrošina AST, kas samazinātu OIK par aptuveni 35 miljoniem eiro,» atzīmē LOSP ģenerāldirektors, kurš EM izteicis arī vairākus citus priekšlikumus, kuri saistās gan ar finansējuma meklēšanu AER izmantošanai enerģijas ražošanā un siltumnīcefekta gāzu emisiju mazināšanā, gan normatīvo aktu bāzes uzlabošanu, kā arī vēja, saules un ūdens enerģijas izmantošanas veicināšanu.

Visu rakstu lasiet 12. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru