Investors

Oktobrī sašķobījās ticība kāpumam

Jānis Šķupelis, 01.11.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Daudzi oktobrī izdomāja lēkt ārā no vilciena; vismaz vēsturiski gada beigas akcijām mēdz būt ļoti veiksmīgas.

Pasaules finanšu tirgos nupat noslēdzis oktobris, kas cenu izmaiņu ziņā atnesa pamatīgu šūpošanos. Piemēram, ASV akciju cenas šajā mēnesī saruka gandrīz par 10% (no augstākajiem līdz zemākajiem punktiem). Tāpat zemāk ceļoja akciju vērtības daudzos citos reģionos, un Bloomberg apkopotie dati liecina, ka pasaules akciju tirgus veļu mēnesī zaudējis aptuveni 8 triljonus ASV dolāru no savas vērtības, kas ir visvairāk kopš iepriekšējās finanšu krīzes. Jau ziņots, ka oktobrī plauka dažādas tirgus dalībnieku bažas, lai gan, šķiet, pats nozīmīgākais faktors varētu būt bijis nemiers saistībā ar to, cik ilgi vēl varētu turpināties joprojām aktuālais rekordgarais buļļu tirgus. Vispārējais pieņēmums ir, ka tas atrodas beigu stadijā, un tādējādi visi ir zemā starta gatavībā lēkt ārā no vilciena (jeb - izmisīgi fiksēt peļņu), jo jūt, ka kaut kad tas tomēr apstāsies.

Oktobris kā tāds dažkārt tiek gaidīts ar zināmām bažām, jo tieši tā laikā finanšu tirgi piedzīvojoši dažus no saviem pašiem lielākajiem sabrukumiem. Tiek spriests, ka arī tas piemetis klāt ogles aktuālajai izpārdošanai (citiem vārdiem sakot – palīdzējis bailēm, ka cenu kritums pārtaps par kaut ko būtiski lielāku). 1987. gada 19. oktobra Melnās pirmdienas ietvaros ASV Dow Jones Industrial Average vērtība saruka par 22,6%, kas ir lielākais vienas dienas kritums vēsturē. Tāpat oktobra laikā akciju cenas faktiski brīvajā kritienā atradās 1929. gadā un 2008. gadā. Tiesa gan, neskatoties uz šiem gadījumiem, vidējais rādītājs šim mēnesim tāpat ir visai labs.

Lai nu kā - ja skatās uz vēsturi, tad akcijām pats veiksmīgākais kalendārais periods vēl varētu būt tikai priekšā. Ir pat tirdzniecības stratēģijas, kas paredz akciju uzpirkšanu nedaudz pirms tā saucamajiem Helovīniem. Pieejamie dati liecina, ka kopš 1950. gada bijuši 45 novembra mēneši, kad ASV akciju cenas, to skatījumā, pieaugušas, un 23 novembra mēneši, kad tās tomēr sarukušas. Vidējais cenu kāpums šajā mēnesī minētajā periodā izskatās lielisks – 1,39% apmērā. Vēl labāks sniegums šajā ziņā ir tikai salnu mēnesim sekojošajam decembrim, kura ietvaros kopš 1950. gada ASV Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība vidēji pakāpusies par 1,53%. Līdzīgs novembra un decembra vidējais sniegums ir arī jaunākos laikos – kopš 1980. gada. Savukārt kopš 2000. gada vidēji novembra laikā S&P 500 indeksa vērtība augusi par 0,99% un decembrī – par 0,94% (tas nosacīti nedaudz pabojā ilgtermiņa bildi).

Gada beigu «rallija» kulminācija dažkārt tiek sasniegta pašā gada pēdējā nedēļā. WSJ apkopotie dati liecina, ka decembris līdz Ziemassvētkiem akcijām nav bijis gluži tas pats labākais mēnesis. Vēsturiski ASV Dow Jones Industrial Average indeksa vērtība no 1. decembra līdz 24. decembrim vidēji pieaugusi par 0,24%. Tas ir aptuveni divreiz sliktāks rādītājs par vidējo sniegumu visos gada mēnešos šādā periodā. Tiesa gan, pēc Ziemassvētkiem viss šajā ziņā mainās.

Visu rakstu Oktobrī sašķobījās ticība kāpumam lasiet ceturtdienas, 1.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru