Olimpiskās spēles - dārgs prieks

2018. gada 19. janvāris plkst. 9:06
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Sports
Dalies ar šo rakstu

Jau nākamajā mēnesī pasaule tiks ierauta pašos nozīmīgākajos sporta svētkos – Olimpiskajās spēlēs, kuras notiks Dienvidkorejas kalnu kūrortā Phjončhana. Šoreiz šīs spēles diemžēl aptvēris samērā neomulīgs ģeopolitiskais fons, kur zemā starta stadijā demonstrēt savas kodolambīcijas, šķiet, ir gatava Ziemeļkoreja (Phjončhana ir vien 90 km no Ziemeļkorejas robežas).

Rezultātā šīs Olimpiskās spēles dažkārt tiek sauktas par pašām bīstamākajām vēsturē. Tiesa gan, šajā frontē gads sācies ar zināmām cerībām, jo abas Korejas pirmo reizi divu gadu laikā nosēdušās pie sarunu gada. Turklāt nupat pasauli pāršalkušas ziņas, ka Ziemeļkorejas atlēti varēs piedalīties šajās spēlēs (tos pavadīs arī atbalstītāju grupa).

Ģeopolitiskie saspīlējumi darījuši savu, un Phjončhanas spēlēm visai gausi iet ar biļešu pārdošanu. Pagājušā gada beigās no ieplānotajiem 1,07 miljoniem biļešu bija izpārdoti aptuveni 60%.

Olimpiāde notiek ik pa diviem gadiem un ilgst aptuveni divas nedēļas. To rīkošana valstīm saistās ar lielu lepnumu, un tas kādu laiku ļauj nonākt visas pasaules uzmanības prožektoru pašā centrā. Tiesa gan, Olimpisko spēļu rīkošana sev līdzi nes arī pamatīgus tēriņus un parādu kalnu palielināšanos. Pēdējā laikā dažkārt tiek pat ironizēts – kur ir notikušas Olimpiādes, tur pēc kāda laika var gaidīt ekonomisko krīzi.

Pašlaik tiek rēķināts, ka šīs Olimpiskās spēles Dienvidkorejā kopā varētu izmaksāt 13 miljardus ASV dolāru (tā ir par sešiem miljardiem dolāru lielāka summa, nekā sākotnējās aprēķinātās izmaksas). Liela daļa no šīs summas (ap 10 miljardiem dolāru) tērēta infrastruktūras uzlabošanai un atjaunošanai. Jāteic, ka šīs izmaksas ir lielas, lai gan tās nobāl, piemēram, Soču olimpiādes 51 miljarda ASV dolāru priekšā (tās ir, ieskaitot ar sporta industrijas būvniecību nesaistītās izmaksas).

Visu rakstu Dārgs prieks lasiet 19. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu