Investors

OPEC nespēj celt naftas cenu

Jānis Šķupelis, 08.07.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar ilgāku naftas ieguves aizturēšanu nepietiek, lai celtu cenu

Jūlija sākumā liela izejvielu tirgus dalībnieku uzmanība bija pievērsta Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācijas sanāksmei (OPEC). Tās laikā karteļa biedri un vairāki citi ietekmīgi jēlnaftas ieguvēji, kas nav šīs organizācijas sastāvā (galvenokārt Krievija), ziņoja, ka esošās samazinātās melnā zelta ieguves kvotas spēkā uzturēs vismaz līdz 2020. gada pirmajam ceturksnim.

Tādējādi naftas tirgū, no vienas puses, tendences ietekmē spriedumi par lēnīgāku ekonomiku, kas attiecīgi nozīmē spekulācijas par mazāku pieprasījumu pēc izejvielām. Savukārt, no otras puses, tiek bremzēts naftas piedāvājums.

Nesenajā Reuters izejvielu ekspertu aptaujā tika prognozēts, ka vidējā Brent jēlnaftas vērtība šogad atradīsies pie 67,59 ASV dolāru par barelu atzīmes. Līdzīgā aptaujā vēl pirms mēneša tika lēsts, ka cena būs nedaudz augstāka un atradīsies pie 68,84 ASV dolāriem. Līdz šim šogad vidējā Brent cena atradusies pie 66,17 ASV dolāru par barelu atzīmes. Analītiķi nu paredz, ka naftas pieprasījums šogad pasaulē varētu palielināties par 0,9 līdz 1,3 miljoniem barelu dienā. Vēl maijā tika minēts 1,2 līdz 1,4 miljonu barelu koridors.

Kopumā lielākā daļa izvēlas naftas cenu paredzēt tuvu esošajam līmenim. Būtiski augstāku daudzi to neparedz, jo pasaules ekonomika izskatās vājāka. Savukārt cenu kritumu ierobežo ne vien tas, ka OPEC un Krievija aiztur naftas ieguvi, bet vēl tas, ka gandrīz zudušas šī resursa piegādes no Irānas un Venecuēlas. Tirgus dalībnieki gan pārsvarā sagaida, ka Irānas un Venecuēlas naftas ieguvi steigs aizvietot pārējās OPEC valstis – pamatā Saūda Arābija. «Domājam, ka vidējā termiņā ASV slānekļa naftas ieguves palielināšanās ierobežos vērtības pieaugumu. Tādējādi mazinās iespējamība, ka atkal naftai redzēsim 70 ASV dolārus par barelu,» Reuters skaidro CaixaBank Research eksperti.

Visu rakstu lasiet 8. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru