Publicitātes foto

Orientējas uz mazāk cikliskām nozarēm 

Šis gads bijis viens no smagākajiem ieguldījumu lēmumu pieņemšanai nesenā vēsturē, teic nozares eksperts.

Jānis Šķupelis, 2018. gada 10. decembris plkst. 7:18

Arī gada pēdējā mēneša sākumā finanšu tirgus dalībnieku oma ir bijusi ļoti svārstīga, un lielākie pasaules akciju tirgi dzīvojušies pa mīnusiem. Eksperti norāda - lai gan ir nedaudz pāragri izdarīt spriedumu par galējiem tirgus rezultātiem visā 2018. gadā, jo tajā vēl ir atlikušas pāris nedēļas, tomēr jau tagad var teikt, ka aizejošais gads ir bijis viens no smagākajiem ieguldījumu lēmumu pieņemšanai nesenā vēsturē. Piemēram, Deutsche Bank atklājusi, ka 63 no 70 (jeb 90%) ieguldījumu aktīviem, kuriem viņi seko, kopš gada sākuma ir negatīvs ienesīgums, ja vērtē cenu izmaiņas ASV dolāros. Salīdzinājumam, 2017. gadā tikai viens no šiem instrumentiem uzrādīja negatīvu rezultātu.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

«2018. gada laikā nav bijis daudz ieguldījumu variantu, kas spējuši nodrošināt pozitīvu rezultātu. Gan tādām stratēģijām, kas deva priekšroku akcijām pār obligācijām, gan tām, kas uzsvaru lika uz obligācijām vai meklēja citus specifiskus ieguldīšanas kritērijus, šis gads, visticamāk, noslēgsies ar negatīvu zīmi. Protams, bijuši izņēmumi, piemēram, akciju tirgos reģionāli - ASV - un nozaru griezumā globāli - veselības aprūpe - bija gandrīz vienīgie, kas spēja ģenerēt pozitīvu rezultātu. Bet, tā kā nevaram «visas olas likt vienā groziņā» un esam spiesti sadalīt riskus, ievērojot saprātīgus to pārvaldības principus, ieguldījumi šajos instrumentos nespēj pilnībā kompensēt negatīvo dinamiku, kas piedzīvota citur,» stāsta Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs Atis Krūmiņš.

Viņš gan piebilst, ka šajā pašā laikā no Eiropas investoru skatupunkta 2018. gads nav bijis tik dramatisks. Izskaidrojums esot vienkāršs – kopš gada sākuma Eiropas Savienības vienotā valūta eiro ir pastāvīgi vājinājusies pret ASV dolāru, un tas ir palīdzējis uzlabot ASV dolāros veikto ieguldījumu rezultātu. Tas nozīmējis, ka kopš gada sākuma globālie akciju tirgi eiro izteiksmē spējuši uzrādīt minimāli pozitīvu rezultātu, lai gan tas ir, pateicoties tikai ASV akciju tirgus labajam sniegumam uz pārējo reģionu fona.

A. Krūmiņš izceļ, ka galvenie riski nākamajā gadā saistīti ar stingrāku monetāro politiku un tirdzniecības karu. «Augstākas procentu likmes ASV un plānotais samazinājums pasaules centrālo banku bilancēm 2019. gadā ir galvenie vaininieki dažādu aktīvu vērtības kritumā šogad. Investori bažījušies, ka bez turpmāka ekonomikas pieauguma tempa palielināšanās ASV un citās valstīs ierobežojošāka monetārā politika var radīt nelabvēlīgu noskaņojumu tirgos. Augstākas procentu likmes samazina kredītu pieejamību, samazina patēriņu un var novest pie uzņēmumu investīciju plānu atlikšanas. Tas savukārt novestu pie zemākiem uzņēmumu peļņas rādītājiem un, iespējams, pat recesijas, kas būtu ļoti negatīvs signāls/pavērsiens akciju tirgiem kopumā. Turklāt pat, ja šādas bažas nematerializēsies, katrs procentu likmju pacelšanas solis noved pie obligāciju vērtību krišanās, un tas arī samazina akciju fundamentālo vērtību caur lielāku diskonta likmi nākotnes naudas plūsmām. Ja pievienojam centrālo banku plānus pārstāt veikt tiešus ieguldījumus finanšu tirgos 2019. gadā, kas var samazināt pieprasījumu pēc dažādiem finanšu aktīviem, prognozes aktīvu vērtības pieaugumam pavājinās,» skaidro Luminor analītiķis.

Visu rakstu Orientējas uz mazāk cikliskām nozarēm lasiet pirmdienas, 10.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2018. gada 07. decembris plkst. 16:03

Piektdien kriptovalūtu cenas pasaulē turpināja samazināties, raksta Bloomberg....

2018. gada 07. decembris plkst. 8:54

Standard&Poor’s 500 indeksa vērtība šajā gadā augusi tikai par 2,7%, ieskaitot reinvestētās...

2018. gada 07. decembris plkst. 6:22

ASV un Eiropas biržu indeksi ceturtdien pārsvarā kritās, jo «Huawei» finanšu direktores...

2018. gada 06. decembris plkst. 15:38

Investori, kas ieguldījuši Lielbritānijas akcijās, zaudējuši 18 gados gūto ienesīgumu, raksta...

2018. gada 06. decembris plkst. 13:10

Trešdien bitkoina cena saruka līdz zemākajam līmenim pēdējā gada laikā un tuvojās psiholoģiski...

2018. gada 06. decembris plkst. 6:32

Skaļi politiskie riski aktīvu cenas bīdīs arī 2019. gadā....

2018. gada 06. decembris plkst. 6:25

Eiropas biržu indeksi trešdien kritās, valdot neziņai par Breksitu, ASV ekonomikas perspektīvu...

2018. gada 05. decembris plkst. 15:41

2018.gads uzrāda rekordus korporatīvās konsolidācijas jomā, raksta portāls 24/7 Wall St....

2018. gada 05. decembris plkst. 10:16

Šā gada novembrī Nasdaq Baltijas biržās tirgoto akciju kopējais tirdzniecības apgrozījums sasniedza...

2018. gada 05. decembris plkst. 7:27

Pienācis laiks gada beigu optimistisko prognožu birumam....