Pagaidām Latvija un Igaunija neplāno uz Rail Baltica paredzēto finansējumu pretendēt bez Lietuvas līdzdalības

2014. gada 02. janvāris plkst. 8:10
Autors: NOZARE.LV
Dalies ar šo rakstu

Patlaban netiek izskatīts variants, ka Latvija un Igaunija varētu uz Eiropas sliežu platuma Rail Baltica projektam paredzēto Eiropas Savienības finansējumu pretendēt atsevišķi, ņemot vērā Lietuvas vēlmi iekļaut Viļņu kā savienojuma punktu projektā, norāda Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilze Aleksandroviča.

«Patlaban tomēr cenšamies virzīties uz visu trīs valstu kopuzņēmuma izveidi,» skaidro amatpersona.

Galīgais termiņš, līdz kuram Latvijai būtu jāiesniedz projekta pieteikumi līdzekļu saņemšanai, lai nezaudētu iezīmēto finansējumu, ir 2016.gada beigas. Savukārt uzdevums, kuru līdz šim izvirzījuši visu trīs Baltijas valstu premjeri, ir sagatavoties jau uz pirmo projektu iesniegšanas atlasi, kas paredzēta 2014.gada aprīlī.

Aleksandroviča gan arī norāda, ka teorētiski ir iespēja sniegt katrai valstij savu pieteikumu atsevišķi, tomēr efektīvāk būtu, ja projektam, kura realizācijā iesaistītas vairākas valstis, tiktu iesniegts viens kopējs pieteikums.

Eiropas sliežu platuma Rail Baltica projektā ir parādījušies papildu risināmi jautājumi, kas ir saistīti ar Lietuvas vēlmi iekļaut Viļņu kā savienojuma punktu projektā. Līdz ar to tā dibināšana tagad plānota martā, norādīja I. Aleksandroviča.

Līdz šim maršruts tika plānots caur Kauņu, un kopuzņēmuma dibināšana bija paredzēta līdz 1.janvārim.

Rail Baltica kopuzņēmuma mērķis ir koordinēt gatavošanās darbus dzelzceļa līnijas būvniecībai, tostarp gatavot projekta finanšu pieteikumu Eiropas Komisijai, saskaņot likumdošanu, izstrādāt projekta biznesa plānu un veikt citus pasākumus.

Rail Baltica 2 projekts paredz jaunas 1435 milimetru jeb Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas izbūvi Baltijas valstīs. Latvijai tas izmaksātu 1,27 miljardus eiro (880 miljonus latu), bet visās trīs Baltijas valstīs kopā - 3,68 miljardus eiro (2,56 miljardus latu). Eiropas Komisija varētu līdzfinansēt 85% no kopējām šī projekta izmaksām. 2015.gadā tiks iesniegts finansējuma pieprasījums Eiropas Komisijai, lai 2016.gadā varētu sākties darbi. Tālākā finansēšana paredzēta no nākamā finanšu perioda naudas - no 2020.gada.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām