Papildināta - Pasaules Banka palīdzēs Latvijai efektivizēt valsts nodokļu administrēšanu

2017. gada 18. decembris plkst. 16:41
Autors: Rūta Lapiņa
Sadaļa: Nodokļi
Dalies ar šo rakstu

Pasaules Banka palīdzēs Latvijai efektivizēt valsts nodokļu administrēšanu, lai panāktu palielinājumu nodokļu iekasēšanā, uzlabojot nodokļu ieņēmumu mobilizāciju un samazinot saistību izpildes izmaksas sadarbībā ar Eiropas Komisiju, informē Pasaules Bankas pārstāvji.(Pievienots finanšu ministres komentārs 3. rindkopā)

«Pasaules Banka, ņemot vērā tās atzīto starptautisko kompetenci, ir labā pozīcijā darbam ar Latviju nodokļu stratēģijas jautājumos. Mēs esam pārliecināti, ka taisnīgāka un efektīvāka nodokļu sistēma var palīdzēt valstij veidot spēcīgāku ekonomiku un mazināt sociālo atstumtību,» sacīja Pasaules Bankas par Latviju atbildīgais direktors Karloss Pinerua. «Savā analītiskajā darbā mēs koncentrēsimies uz trim galvenajām jomām: PVN nemaksāšana, saistību izpildes pārvaldība un audits, kā arī Valsts ieņēmumu dienesta analītiskā kapacitāte,» viņš norāda.

Pirmdien, 18. decembrī Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pirmdien tikās ar Pasaules Bankas pārstāvjiem, lai uzsāktu Eiropas Komisijas (EK) atbalsta projektu, kas uzlabos Valsts ieņēmumu dienesta (VID) analītisko kapacitāti efektīvākai nodokļu iekasēšanai. Tiekoties ar Pasaules Bankas ekspertiem, finanšu ministre uzsvēra: «Ēnu ekonomikas un izvairīšanās no nodokļu nomaksas ierobežošana vienmēr bijusi Finanšu ministrijas uzmanības centrā. Tamdēļ projektā ir izvirzīti aktuālie jautājumi, kas saistīti ar krāpniecības mazināšanu, jo īpaši pievienotās vērtības nodokļa nomaksā. Latvijas interese ir uzlabot VID analītisko kapacitāti, tāpēc mēs novērtējam paredzamo tehnisko palīdzību, sevišķi ņemot vērā nodokļu reformas ietvaros veiktās izmaiņas, kas stāsies spēkā jau no nākamā gada.»

Ēnu ekonomika Latvijā tiek lēsta gandrīz 25% apmērā no oficiālā iekšzemes kopprodukta, un salīdzinājumam - Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas vidējais rādītājs ir tikai 14%. Lai arī neoficiālās daļas īpatsvars pēdējo desmit gadu laikā ir samazinājies, tas joprojām ir liels. Tāpēc valsts nodokļu administrācijas efektivitātes uzlabošana ir valdības prioritāte.

Latvijas valdība ir lūgusi atbalstu no Komisijas Strukturālo reformu atbalsta dienesta (SRAD), un Pasaules Banka ir noslēgusi vienošanos ar Eiropas Komisiju. Tehnisko atbalstu nodrošinās Pasaules Banka sadarbībā ar Eiropas Komisijas SRAD. Tas ietvers dažādu PVN krāpšanas veidu analīzi un ieteikumus efektīvām metodēm PVN krāpšanas novēršanai konkrētās nozarēs, veicot atbilstošus kontroles pasākumus.Plānots, ka Pasaules Banka arī izstrādās metodes un instrumentus, lai noteiktu PVN plaisas pēc nozares veida un uzņēmējdarbības formas, piemēram, lieliem, vidējiem un maziem uzņēmumiem. Pasaules Bankas sniegtais tehniskais atbalsts ietvers arī ieteikumus par īstenojamo politiku un palīdzību Finanšu ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta speciālistiem.

Šo projektu finansē Eiropas Savienība, izmantojot Eiropas Komisijas Strukturālo reformu atbalsta programmu. Eiropas Komisijai un Pasaules Bankai ir kopīgs mērķis veidot konkurētspējīgas ekonomikas un veicināt izaugsmi veicinošas reformas - stratēģijas «Eiropa 2020» mērķi, kas balstīti gudrā, ilgtspējīgā un iekļaujošā izaugsmē.

Pasaules Banka ir starptautiska finanšu institūcija, viens no pasaules lielākajiem finanšu un zināšanu avotiem valstīm visā to attīstības spektrā. Eiropas Savienībā Pasaules Banka palīdz valstīm paaugstināt savu iedzīvotāju dzīves līmeni. Pasaules Bankai ir spēcīga operatīvā sadarbība ar vairākām Eiropas Savienības dalībvalstīm un arī Eiropas Komisiju. Tā piedāvā saviem klientiem Eiropas Savienībā divus galvenos produktus - finansējumu un zināšanas, izmantojot konsultāciju pakalpojumus vai tehnisko palīdzību.

Dalies ar šo rakstu