Papildināta - Aplokšņu algu maksāšanā aizdomas krīt uz vienu no lielākajiem uzkopšanas uzņēmumiem; Cleanhouse saistību noliedz 

Valsts ieņēmumu dienests (VID) atklājis un likvidējis kādu noziedzīgu grupējumu, kura pakalpojumus izmantojis viens no Latvijā lielākajiem uzkopšanas un apsaimniekošanas nozares uzņēmumiem.

Elīna Pankovska, 11.10.2013

Foto: LETA

Teksts papildināts ar Cleanhouse komentāru no 7. rindkopas.

Noziedzīgās darbības veiktas divus gadus un valsts budžetam nodarīti zaudējumi vismaz pusmiljona latu apmērā. Noziedzīgi iegūtie līdzekļi izmantoti aplokšņu algu izmaksai. Šobrīd aizturētas sešas personas. VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētāji noskaidrojuši, ka lielākais patiesā labuma guvējs - grupējuma klients - ir viens no vadošajiem uzkopšanas un apsaimniekošanas uzņēmumiem Latvijā. Noziedzīgo darbību rezultātā valsts budžetam nodarīti zaudējumi vismaz 576,98 tūkst. Ls apmērā.

Kriminālprocesa ietvaros, veiktas 30 kratīšanas Rīgā un Rīgas rajonā uzņēmumu juridiskajās adresēs, iesaistīto personu dzīvesvietās un automašīnās. Kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda 21 tūkst. Ls un 37 tūkst. eiro apmērā, kas bija paredzēti aplokšņu algu izmaksai.

Lai iesaistītās personas zinātu, kā izskatās viņu «formālais» direktors, grupējumā iesaistīto personu darba kabinetā pie sienas bija izvietotas fotogrāfijas ar fiktīvo uzņēmumu amatpersonām un to nosaukumiem.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas «klienti» savās pievienotās vērtības nodokļa atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru. Grupējuma pakalpojumus izmantoja vairāk nekā desmit metālapstrādes un būvniecības jomā reāli strādājoši uzņēmumi.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Lai gan VID neatklāj, kurš uzkošanas uzņēmums iestatīs noziedzīgajā grupējumā, izskanējusi informācija, ka, iespējams, tas ir SIA Cleanhouse.

Tomēr uzņēmums savā paziņojumā kategoriski noraida izskanējušās aizdomas par līdzdalību fiktīvu darījumu shēmu veidošanā nolūkā izvairīties no nodokļu nomaksas. Cleanhouse notikušo saista ar notiekošu lielu iepirkumu konkursu un negodprātīgu konkurentu rīcību.

«Pilnībā noraidu aizdomas par Cleanhouse līdzdalību noziedzīgās darbībās. Esam neizpratnē par veikto pārbaudi mūsu uzņēmumā, tomēr varu apstiprināt, ka esam gatavi sadarboties un sniegt visu nepieciešamo informāciju valsts uzraugošajām institūcijām, lai tās varētu veikt savus pienākumus,» norāda SIA Cleanhouse valdes loceklis Kristaps Drone.

Viņš arī skaidro, ka Cleanhouse ir viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem nozarē jau 15 gadus. Gadā no trīs miljonu lata apgrozījuma pērn nodokļos samaksāti 837 tūkst. Ls.

«Pērn Latvijas profesionālas uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija (LPUAA) sadarbībā ar VID veica aprēķinus par objektīvu summu, kas no apgrozījuma būtu jāsamaksā IIN un VSAOI uz viena apgrozījuma latu, lai uzņēmums būtu izpildījis visas saistības pret valsti. Saskaņā ar VID aprēķiniem, vidēji no katra apgrozītā lata nodokļos būtu jāsamaksā vismaz 12 santīmi. Cleanhouse nodokļos pērn samaksājis 17 santīmus par katru latu, taču tirgū vēl aizvien ir uzņēmumi, kas nodokļos maksā tikai pat nepilnu santīmu no katra lata,» uzsver K. Drone.

Uzņēmums arī norāda, ka 2012. gada nogalē uzņēmumā veikts detalizēts VID audits, tostarp pārbaudot atalgojuma sistēmu, kurā nekādi pārkāpumi vai aizdomas par tiem netika konstatēti.

Tevi varētu interesēt

No nākama gada vidus paredzēts ieviest jaunu, elektronisku pagaidu uzglabāšanas sistēmu, kas...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrētie valsts budžeta ieņēmumi 2013.gada deviņos mēnešos...

Pēdējos piecos gados kontrabandas tabakas patēriņš Latvijā ir četrkāršojies - 2008.gadā...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas kriminālpārvalde nosūtījusi Liepājas prokuratūrai kriminālvajāšanas...

Valsts ieņēmumu dienests (turpmāk - VID) atgādina, ka, sākot ar 2013.gada 1.oktobri...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Saeimas deputāti piekrituši šā gada budžeta likumā noteiktās apropriācijas pārdalei...

Saeima galīgajā lasījumā atbalstījusi likuma grozījumus, kas paredz norēķinu sistēmu mājsaimniecībām,...

Strauja autogāzes nodokļa likmes celšana bez diskusijām ar nozari veicina neuzticību un...

Saeima ceturtdien 1. lasījumā konceptuāli atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) izstrādāto...

Saeima konceptuāli atbalstījusi likuma grozījumus, kas paredz paplašināt valsts amatpersonu...

Izskatīšanai Saeimas komisijās nodots nākamā gada budžeta likuma projekts, vidēja termiņa...

Latvijai ir būtiski ievērot fiskālo disciplīnu, lai, pārfinansējot valsts parādsaistības, turpmāko...

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa no finanšu ministra Andra Vilka saņēmusi...

Nākamā gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 7,004 miljardu eiro (4,92 miljardu...

Pēc nedēļas Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā izšķirs tievo un aromatizēto cigarešu,...