Papildināta - atklāj netaisnīgus Hipotēku bankas līgumu noteikumus

2010. gada 07. decembris plkst. 10:57
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

V/as Latvijas Hipotēku un zemes banka (Hipotēku banka) noslēgtajos hipotekāro kredītu līgumos Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) atklājis netaisnīgus noteikumus.

Izvērtējot līgumu noteikumus, PTAC konstatēja būtiskus patērētāju tiesības ierobežojošus noteikumus, kurus turpmāk Hipotēku bankai būs aizliegts piemērot. Vienlaikus bankai būs jāgroza patērētājiem piedāvātie hipotekārie kredītu līgumu projekti.

PTAC Hipotēku bankai ir uzdevis pārtraukt pildīt ar patērētājiem noslēgtajos līgumos vairāk nekā desmit netaisnīgus līguma noteikumus.

Piemēram, hipotekāro kredītu līgumu noteikumus, kas paredzēja bankas tiesības bez pamatota iemesla vienpusēji atkāpties no līguma, tiesības pieprasīt papildu ķīlu, ja reģistrētā ķīla nav pietiekoša saistību pilnīgas izpildes nodrošināšanai, patērētāja atteikšanos no brīdinājuma saņemšanas, ja banka vēršas tiesā par nekustamā īpašuma labprātīgu pārdošanu izsolē tiesas ceļā, tiesības neizsniegt vai pārtraukt aizdevuma izsniegšanu atsevišķos līgumā norādītajos gadījumos un citus noteikumus.

Savukārt Hipotēku banka norāda, ka PTAC 2.decembra lēmums pieņemts balstoties uz laika periodu atpakaļ noslēgtu līgumu ar konkrētu klientu, par kuru skaidrojumus centram banka sniegusi jau 2008.gadā. Kopš tā laika Hipotēku bankas aizdevuma līgumu redakcijas ir vairākkārtīgi mainītas.

Banka piebilst, ka kopš 2009.gada nogales banka vairs neizsniedz aizdevumus fiziskām personām, tostarp patēriņa un hipotekāros aizdevumus, līdz ar to bankai nav tipveida hipotekāro aizdevuma līgumu.

Arī laikā, kad banka izsniegusi aizdevumus privātpersonu patēriņam, katram klientam aizdevuma līguma nosacījumi ticis skatīti individuāli, izvērtējot klienta maksātspēju, aizdevuma termiņu, citas klienta saistības, nodrošinājumu un citus aspektus. Līdz ar to banka uzskata, ka atsevišķu klientu līgumu nosacījumus nevar attiecināt uz visiem bankas ar patērētājiem slēgtajiem hipotekāro aizdevumu līgumiem
Hipotēku banka iepazīsies ar PTAC lēmumu un tad izlemšot, vai to pārsūdzēt.
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām