Papildināta - Ekonomiste: Doing Business slavējošais Latvijas vērtējums daudzos gadījumos utopisks

2012. gada 23. oktobris plkst. 17:41
Autors: Jānis Rancāns - Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Pasaules Bankas Doing Business 2013. gada pētījumā Latvija kritusi par četrām vietām un ieņem 25. pozīciju, tomēr pētījuma autori tajā iekļāvuši arī nelielu sadaļu par Latvijas «veiksmes stāstu reformu īstenošanā pēdējā desmitgadē». Šis autoru vērtējums daudzos gadījumos ir drīzāk utopisks, savukārt detaļas, piemēram, par Latvijas iedzīvotāju skaitu, atklāj, ka autoru zināšanas par Latvijā notiekošo ir visai nosacītas – tā uzskata Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna.

Papildināta ar 2., 3., 4., 5. un 7. rindkopu.

Pērn veidotajā Doing Business sarakstā Latvija bija pakāpusies par desmit pozīcijām, apsteidzot kaimiņvalstis.

Doing Business autori sadaļā par Latvijas veiksmes stāstu reformu īstenošanā slavējuši gan «uz reformām orientētus ierēdņus», gan «augstas kvalitātes tehnokrātisko birokrātiju» - pētījumā tiek atzīmētas un uzslavētas Latvijā veiktās reformas, īpaši pirms iestāšanās Eiropas Savienībā un tiekot galā ar 2008. - 2009. gada krīzi. Uzslavas, pēc ekonomistes L. Strašunas domām, daudzos gadījumos ir drīzāk utopiskas.

L. Strašuna norāda, ka «pētot dažādu indeksu rezultātus, vienmēr jāatceras, ka tie parasti ir ļoti šauri un specifiski indikatori (tai skaitā arī Doing Business), kas parāda tikai vienu no daudziem konkurētspēju veidojošiem faktoriem». Viņa piebilst, ka, «spriežot pēc tā, ka Doing Business aprēķinos Latvijas iedzīvotāju skaits joprojām ir 2,2 miljoni (nevis divi miljoni, ko uzrādīja tautas skaitīšana un kas ir zināms jau labu laiku), autoru zināšanas par to, kas notiek Latvijā, ir visai nosacītas».

Pasaules Bankas pētījumā tiek lēsts, ka Latvijā kļūst sarežģītāka uzņēmējdarbības uzsākšana – šajā jomā Latvija Doing Business 2013. gada pētījumā ierindojas 59. vietā, (2012. gada pētījumā - 50. vieta), būvniecības atļauju izsniegšana (113. vieta 2013. gadā, bet 109. vieta 2012. gadā) un investoru aizsardzība (24. vieta 2013. gadā, 16. vieta 2012. gadā).

«Doing Business norāda uz nepieciešamību padziļināt reformas. Pēc šī novērtējuma vislielākie uzlabojumi ir nepieciešami attiecībā uz būvniecības atļaujām, mazinot procedūru skaitu un attiecīgi nepieciešamo laiku un resursus, lai tās izpildītu (šajā ziņā Latvija izskatās vissliktāk Baltijas valstu starpā). Ir nepieciešams pilnveidot arī pieslēgumu elektroenerģijai − procedūras, lai pieslēgtos elektroenerģijai Latvijas uzņēmumiem laika ziņā ir līdzīgas ar Lietuvu un Igauniju, tomēr tās ir daudz dārgākas,» skaidro ekonomiste.

Labāk Lavijai ir veicies ar nodokļu politiku – šajā jomā Latvija kāpusi par desmit vietām un starp 185 valstīm bijusi 52 vietā. Uzlabojusies arī Latvijas pārrobežu tirdzniecība – no 17. vietas 2012. gadā līdz 16. vietai 2013. gadā. Nodokļu jomā Latvija apsteigusi Lietuvu un tagad ir 52. vietā pasaulē (Lietuva - 60. vietā, Igaunija – 50. vietā).

«Tas gan galvenokārt parāda tikai to, ka kopējais nodokļu slogs Latvijā ir salīdzinoši zems. Taču šis indekss neņem vērā tādas problēmas kā nevienlīdzība un izvairīšanās no nodokļiem,» skaidro L. Strašuna.

Aizvadītā gada laikā no apskatītajām valstīm vislabāk veicies Polijai, kura atvieglojusi nodarbošanos ar uzņēmējdarbību, tās uzsākšanu, nodokļu maksāšanu u. c. Doing Business sarakstā Polija kāpusi par 19 vietām ieņemot 55. pozīciju (74 pozīcija pērn).

Arī kaimiņvalstu pozīcijas jaunajā Doing Business sarakstā šogad ir pasliktinājušās - Igaunija zaudējusi divas pozīcijas – no 19. vietas nokrītot līdz 21. vietai, savukārt Lietuva kritusi no 26. līdz 27. vietā.

Saraksta galvgali ieņem Singapūra, kurai seko Honkonga un Jaunzēlande. Savukārt pēdējā – 185. vietā - iekļuvusi Centrālāfrikas Republika. Pilnu sarakstu iespējams aplūkot klikšķinot šeit.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām