Papildināta - OIK saistību atpirkšanai Latvenergo pamatkapitālu samazinās par 454,4 miljoniem eiro 

Ministru kabinets (MK) otrdien uzdeva Ekonomikas ministrijai (EM), kā AS «Latvenergo» kapitāla daļu turētājai, divu nedēļu laikā sasaukt akcionāru kopsapulci un lemt par «Latvenergo» pamatkapitāla samazināšanu 454,4 miljonu eiro apmērā, tādējādi īstenojot valsts saistību samazināšanu par Rīgas TEC-1 un Rīgas TEC-2 koģenerācijas elektrostacijās uzstādīto elektrisko jaudu, informē EM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.

Rūta Lapiņa, 2017. gada 21. novembris plkst. 17:54

Foto: Artūrs Kārkliņš/ LETA

Pievienots «Latvenergo» komentārs 7.-10. rindkopās

MK otrdienas sēdē nolēma par 75% samazināt atbalstu «Latvenergo» TEC, nodrošinot elektroenerģijas obligātā iepirkuma (OIK) izmaksu samazināšanu gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām ar 2018. gada 1. janvāri, kā arī valsts budžeta līdzekļu ekonomiju 70 miljonu eiro apmērā un novirzīšanu citām vajadzībām. Atpērkot lielāko daļu saistību, sagaidāmais OIK izmaksu samazinājums sabiedrībai jau nākamgad būs 29% apjomā.

Ministru kabineta lēmuma rezultātā sagaidāmais valsts finanšu ietaupījums ir 262,06 miljoni eiro, bet patērētāju kopējās izmaksas tiek samazinātas par 716,47 miljoniem eiro.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzīst: «Valdības īstenotie soļi OIK ierobežošanai, t.sk. šobrīd veiktā valsts atbalsta samazināšana «Latvenergo», būtiski samazinās ražotāju, jo īpaši energoietilpīgās apstrādes rūpniecības uzņēmumu, elektroenerģijas izmaksas. Tādā veidā tiks stiprināta tautsaimniecības konkurētspēja un radīti pozitīvi signāli jaunām ilgtermiņa investīcijām. Vienlaikus mazināsies arī iedzīvotāju maksājumi par elektroenerģiju.»

Tāpat MK atbalstīja līguma noslēgšanu starp «Latvenergo», AS «Enerģijas publiskais tirgotājs» un EM par šī risinājuma īstenošanu 2017. gadā, pilnvarojot Ministru prezidenta biedru, ekonomikas ministru parakstīt šo līgumu.

Risinājuma īstenošana nodrošinās to, ka jau ar 2018. gadu vidējais OIK maksājums samazināsies no 26,79 līdz 25,79 EUR par MWh, bet 2020.gadā – līdz 24,92 EUR. Tāpat,ņemot vērā EM jau iepriekš ierosinātos priekšlikumus par atbalstu energoietilpīgajiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem un OIK reformu, energoietilpīgajiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem ar 2018. gadu tiks nodrošināta vēl zemāka OIK likme – līdz pat 6,31 EUR par MWh.

«Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere biznesa informācijas portālam db.lv norādīja, ka šī gada septembrī Ministru kabinets pieņēma rīkojumu, kas paredz mehānismu elektroenerģijas OIK izmaksu samazināšanai elektroenerģijas lietotājiem. «Ir izveidots tāds mehānisms, kurā valsts samazinās savas nākotnes saistības pret koģenerācijas stacijām ar uzstādīto elektrisko jaudu virs 100 megavatiem (MW), un šādiem ražotājiem tika piedāvāts pieteikties uz vienreizēju maksājumu, piekrītot atbalsta intensitātes samazinājumam nākotnē. No visiem ražotājiem šādai kompensācijai, kas palīdzēs samazināt OIK maksājumu, pieteicās vienīgi energokompānija «Latvenergo»».

Koncerns savu pieteikumu iesniedzis 19. oktobrī, ar tā ietekmi uz turpmāko darbību iepazīstinot ieinteresētās personas jau 30. augustā. «Precizējot – «Latvenergo» atteikusies turpmāk saņemt 75% no ikgadējiem elektriskās jaudas maksājumiem, kas nav atbalsts par «zaļo» ražošanu, koģenerācijas stacijām TEC-1 un TEC-2. Šīs ir Baltijas mērogā nozīmīgas ražotnes, kas, nodrošinot bāzes jaudas, pasargā patērētājus no negaidītiem cenu pīķiem, nodrošinot zemāku elektroenerģijas cenu,» skaidro I. Bidere.

Arī pēc pamatkapitāla samazināšanas «Latvenergo» saglabājot savas pozīcijas un augsto konkurētspēju Baltijas elektroenerģijas tirgū, ko nodrošina diversificētā ražošanas un tirdzniecības portfeļa priekšrocības, kurā būtiska loma ir Baltijas mērogā nozīmīgajām Rīgas TEC stacijām. Arī turpmāk tās strādās atbilstoši tirgus prasībām kā konkurētspējīgas ražotnes elektroenerģija, īpaši situācijās, kad neparedzēti pieaug elektroenerģijas cena.

Valstij kā «Latvenergo» akcionārei izmantojot savas tiesības samazināt «Latvenergo» pamatkapitālu, mūsu kapitāla struktūra, kas šobrīd ir augstāka par nozarē vidējo, arī turpmāk būs nozares rādītāju līmenī un neradīs «Latvenergo» koncernam būtiskas negatīvas sekas, - to atzīst arī «Moody’s»,» piebilst energokompānijas preses sekretāre.

Lai novērstu elektroenerģijas cenas strauju kāpumu, valdība apņēmusies noturēt obligātā iepirkuma komponenti 26,79 EUR/MWh apmērā, vienlaikus no valsts budžeta finansējot faktisko OIK pieauguma starpību. Taču 2017. gada beigās tiks izbeigta subsidētās elektroenerģijas nodokļa (SEN) piemērošana, kas kopā ar «Latvenergo» dividendēm veidoja finansējuma bāzi, no kuras valdība kompensēja OIK pieaugumu virs 26,79 EUR/MWh apmērā.

Tādēļ, lai novērstu OIK un līdz ar to arī elektroenerģijas cenu kāpumu, EM šovasar izvērtēja dažādus iespējamos scenārijus, rodot iespēju samazināt OIK apmēru jau no 2018. gada. Kā piemērotāko risinājumu OIK sloga ierobežošanai EM ieteica un MK atbalstīja elektrostacijām ar jaudu virs 100 MW atteikties no 75% atbalsta elektroenerģijas OIK ietvaros, pretim saņemot vienreizēju kompensāciju. Šīs ir AS «Latvenergo» piederošās elektrostacijas Rīgas TEC-1 un TEC-2, kuru uzstādītā elektriskā jauda sasniedz attiecīgi 144 MW un 832,3 MW.

EM atgādina, ka tā līdz šim jau ir piedāvājusi vairākus risinājumus OIK ietekmes uz tautsaimniecību samazināšanai. OIK diferenciācija, kas stāsies spēkā no nākamā gada, kā arī daļēja OIK kompensācija energoietilpīgiem uzņēmumiem ir jau paveiktie darbi, kas uzlabo uzņēmumu konkurētspēju. Kopā ar šiem pasākumiem piedāvātais OIK samazinājums, pēc provizoriskiem aprēķiniem, ļaus daļai uzņēmumu, kuriem elektroenerģija ir būtiska izmaksu sastāvdaļa, atgūt konkurētspēju Baltijā un tuvoties Skandināvijas izmaksu līmenim.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 06. novembris plkst. 8:01

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā secināts, ka galvenie...

2017. gada 03. novembris plkst. 10:59

Galvenie zaudētāji obligātās iepirkuma komponentes (OIK) reformu rezultātā būs mazie un vidējie...

2017. gada 01. novembris plkst. 6:07

Koģenerācijas cirks turpinās....

2017. gada 31. oktobris plkst. 14:55

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) rosina izvērtēt AS «Sadales tīkls» valdes priekšsēdētāja...

2017. gada 31. oktobris plkst. 15:38

AS «Sadales tīkls» ir maldinājis Ekonomikas ministriju (EM) par koģenerācijas staciju nodošanu...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2017. gada 21. novembris plkst. 9:26

Lai gan 10 gadus pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas Latvenergo joprojām saglabā savas...

2017. gada 17. novembris plkst. 15:03

Mundigciemā (Talsu novada Lībagu pagastā) piektdien, 17. novembrī atklāta atjaunotā daudzdzīvokļu...

2017. gada 17. novembris plkst. 11:01

Latvijai ir milzu priekšrocības, lai kļūtu par vienu no vadošajām Eiropas valstīm...

2017. gada 15. novembris plkst. 11:27

Latvijas dabasgāzes kompānija «Latvijas Gāze» ir uzvarējusi konkursā par Latvijas ieslodzījuma...

2017. gada 15. novembris plkst. 7:32

No nākamā gada par obligāto iepirkuma komponenti (OIK) vienlīdzīgi maksās visi elektroenerģijas...

2017. gada 14. novembris plkst. 17:22

Ministru kabineta sēdē atbalstīts Ekonomikas ministrijas (EM) ierosinājums piešķirt papildu finansējumu...

2017. gada 14. novembris plkst. 15:42

Kremļa kontrolētais Krievijas naftas uzņēmums «Rosņeftj» otrdien paziņoja, ka Irākas Kurdistānas...

2017. gada 13. novembris plkst. 13:03

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool biržā kopumā un tajā skaitā arī Baltijas valstīs...

2017. gada 09. novembris plkst. 18:53

Japānas korporācija «Hitachi», kas savulaik tika izraudzīta Lietuvā iecerētās Visaginas atomelektrostacijas...

2017. gada 08. novembris plkst. 15:27

«Man ir grūti atrast vārdus, kā nosaukt to ķezu, kurā nokļuvuši «Sadales...