Papildināta - Pensiju 2. līmeņa uzkrājumu varēs mantot

2013. gada 25. septembris plkst. 13:58
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Līdz ar līguma noslēgšanu ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru SEB dzīvības apdrošināšana turpmāk piedāvās Mūža pensijas apdrošināšanu.

Tādējādi 2. pensiju līmeņa uzkrājumus būs iespējams atstāt mantojumā izvēlētai personai. Pagaidām SEB dzīvības apdrošināšana ir pirmā, kas noslēgusi līgumu par mūža pensijas apdrošināšanu, tomēr paredzams, ka drīzumā kompānijai sekos arī citi un izvēle paplašināsies.

Patlaban pensionāra nāves gadījumā tuviniekiem tiek piešķirts un izmaksāts apbedīšanas pabalsts divu pensiju apmērā un regulārā pensiju izmaksa tiek pārtraukta. Savukārt, slēdzot līgumu par mūža pensijas izmaksu, pretendents līgumā var norādīt labuma guvēju – personu, kura pensijas saņēmēja nāves gadījumā turpinās saņemt pensiju. Līguma darbības laikā šo personu var nomainīt pret citu, skaidro I. Krasts. Slēdzot līgumu, pensijas saņēmējs ar kompāniju vienojas par garantēto mūža pensijas izmaksas periodu, kas var būt 1-20 gadi, skaitot no pirmās pensijas izmaksas. Tā, piemēram, ja garantētais posms ir 20 gadi un apdrošinātais nomirst pēc septiņiem gadiem, labuma guvējs saņem pensiju vēl 13 gadus. Savukārt, ja apdrošinātais dzīvos ilgāk par maksimāli garantētajiem 20 gadiem, viņš turpinās saņemt noteikto summu līdz pat mūža beigām.

Kā skaidro VSAA pārstāve, lai pieteiktos mūža polisei, pensiju 2. līmeņa dalībniekam jādodas uz aģentūras nodaļu, kur tās darbinieks sniegs informāciju par kapitāla izmantošanas iespējām. Iesniedzot iesniegumu par izvēli sākt izmantot 2. līmeņa kapitālu, no šī lēmuma vairs nav iespējams atkāpties un izvēle jāizdara piecu mēnešu laikā. Tādēļ aģentūras pārstāve aicina rūpīgi izvērtēt piedāvājumus, un, ja vēl nav skaidrs, kā pensijas saņēmējs līdzekļus vēlēsies saņemt, iesniegumu iesaka vēl neiesniegt, jo, ja piecu mēnešu laikā kopš iesnieguma atdošanas VSAA izvēle netiks veikta, līdzekļi tiks pieskaitīti pensiju 1. līmeņa kapitālam.

SEB bankas piedāvātajā variantā Mūža pensijas saņemšanu būs iespējams sadalīt līdz pat trim posmiem, nosakot atšķirīgu pensijas apmēru katrā no tiem. Tiesa gan, pirmais posms nevarēs būt mazāks par pieciem gadiem un novirzītais kapitāls nevar pārsniegt 50% no kopējās uzkrājumu summas, skaidro SEB bankas pārstāvji. Tāpat pensijas saņēmējs varēs izvēlēties, vai saņemt uzkrāto kapitālu reizi mēnesī, ceturksnī vai pusgadā.

Paredzams, ka nākamo piecu gadu laikā pensionēties varētu 100 tūkstoši pensiju 2. līmeņa dalībnieku, prognozē Labklājības ministres padomniece Maija Poršņova.

VSAA pārstāve Inese Šmitiņa norāda, ka, ņemot vērā, ka 2. pensiju līmeņa lēmums būs neatgriezenisks, aģentūra aicina rūpīgi pārdomāt lēmumu un nesteigties. Taču svarīgi ir arī nevilcināties, jo ja piecu mēnešu laikā no iesnieguma par valsts uzkrātā kapitāla izmantošanu reģistrēšanas VSAA nebūs saņēmis informāciju, ka iedzīvotājam ir apdrošināšana, pensiju 2. līmeņa kapitāls pievienots pensiju 1. līmeņa kapitālam. 

Šogad vairāk nekā 7 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju sasniegs pensijas vecumu, un patlaban aptuveni 700 personas jeb 4,4% no kopējā 1951.-1952. gadā dzimušo skaita var šo iespēju izmantot. Šiem cilvēkiem uzkrātais kapitāls pārsniedz 4500 eiro, savukārt 200 no tiem kapitāls pārsniedz 5000 latu, stāsta apdrošināšanas kompānijas vadītājs Ints Krasts.

 

 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds