Karjera

Papildināta - Uzņēmēji neplāno palielināt darbinieku skaitu

Žanete Hāka, 10.11.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmēji nākotnē neplāno pieņemt darbā vai pat samazināt darbinieku skaitu, liecina jaunākais Citadele Index rādītājs.

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš, prezentējot jauno indeksu, norādīja, ka indekss, kas raksturo uzņēmēju prognozes, vērtējot turpmākās darbinieku skaita izmaiņas, ieslīdējis pesimisma zonā, kas nozīmē, ka darbinieku skaits nākotnē samazināsies. Tādējādi nākotnē varētu palielināties bezdarba rādītāji, viņš paredz. Tiesa gan, viņš uzsver, ka daļa iedzīvotāju varētu pamest valsti darba meklējumos, tādēļ būtiska ietekme uz bezdarba rādītājiem varētu nebūt.

Kopumā Citadele Index šā gada trešajā ceturksnī noslīdējis līdz 47,39 punktiem, kas liecina par pesimismu. Vienīgā nozare, kas jūtas optimistiski, ir ražošana, bet vissliktāk jūtas būvnieki.

Pēdējo gadu laikā mainījusies tendence, ka eksportējošie uzņēmumi vairs nejūtas tik optimistiski kā agrāk, jo iepriekš bija divu ātrumu uzņēmumu – eksportējošie un neeksportējošie, saka A. Kaktiņš, piebilstot, ka tagad šī atšķirība ir ievērojami sarukusi, tomēr aizvien eksportējošie uzņēmumi ir par trim punktiem optimistiskāki.

Pesimisms varētu saglabāties arī pēdējā ceturksnī, ņemot vērā budžeta apstiprināšanas batālijas un citus faktorus, uzsver SKDS eksperts.

Pēdējais pusotrs gads nodarbinātības līmenis un darba vietu skaits nemaz neaug, privātajā sektorā pat samazinās darbinieku skaits, uzsver AS Citadele banka ekonomisks Mārtiņš Āboliņš.

Kopējo darba vietu pieaugumu šajā gadā nodrošina pakalpojumi, savukārt būvniecībā un rūpniecībā darba vietu skaits samazinās, viņš saka.

Rūpniecībā darbavietu skaita samazinājuma iemesli var būt Krievijas embargo, aizliegumi zivju eksportam, arī būvniecībā var būt fondu periodu pārrāvums un termiņuzturēšanās atļauju ietekme, skaidro eksperts.

Rīga darba vietu skaita ziņā jūtas labāk nekā pārējie reģioni – darba vietu skaits turpina pieaugt, gan ne tik strauji kā iepriekšējos gados, savukārt Latgalē un Zemgalē darbavietu skaits diezgan strauji samazinās, uzsver M. Āboliņš.

Rīgā ir pieaugums gan privāto, gan sabiedrisko pakalpojumu nozares darba vietu skaita, bet reģionos darba vietu skaita samazinājums ir samērā liels. Piemēram, rūpniecībā darba vietu skaits sarucis visos reģionos.

Ja reģionos patlaban bezdarbs ir salīdzinoši augsts, tad ir būtiski jautāt, ko uzņēmēji meklē. Ja viņi meklē jauniešus ar profesionālu izglītību, tad būs grūti atrast, viņš saka.

Komentāri

Pievienot komentāru